Arguvandan

65 Yaş Üzeri Vatandaşların Seyahat Koşulları

Koronavirüs (Covid-19) salgınının başlaması nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile toplum sağlığını korumak amacı ilebiz dizi tedbirler alınmıştı. Alınan tedbirler kapsamında risk grubunda yer alan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 22 Mart 2020 tarihinden itibaren ikametlerinden ayrılmama sınırlaması getirilmişti.

Koronovirüs salgını ile yapılan mücadelede sağlanan iyileşme neticesinde Bilim Kurulunun önerisi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile 21 Mayıs 2020 gününden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerilerine gidişlerine izin verilmiştir.

Malatya İl Hıfzıssıhha Kurulu 21 Mayıs 2020 günü Vali Baydın Baruş başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

 Bu kapsamda;

“İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 21.03.2020 tarih ve 2020/08 no’lu kararı ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecektir.

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecektir.

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 21.05.2020 Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren talepte bulunabileceklerdir.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.

Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da Kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacaktır. (65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecektir. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacaktır.

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız gidecekleri yerlerde de İçişleri Bakanlığının 22.03.2020 tarih ve 5762 sayılı Genelgesi kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacaklardır.

Ayrıca;

 İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 20.05.2020 tarih ve 2020/67 no’lu kararının 2- AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR başlıklı a.2- maddesinde kısıtlamanın olduğu 23.05.2020 Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek işyerleri kapsamına Ramazan Bayramı nedeniyle “yufkacıların” da eklenmesine,

Yukarıda belirtilen kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir