Arguvandan

ABD’nin Tıyneti

PKK’nın Kuzey Irak’tan ülkemize yapılan terör saldırılarını önlemek ve terör yuvalarını dağıtmak üzere Türk Ordusu 21 Şubat 2008 tarihinde ağır kış şartlarına rağmen 100 bin kişilik bir kuvvetle  “Güneş Operasyon’unu” başlatır.

Zamanın Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Kuzey Irak’ta herşeye hakim olduklarını anlatmak için BBG (Biri bizi Gözetliyor) Kuzey Irak’ı izliyoruz demişti.

Türk Ordusunun Kuzey Irak’taki PKK ve benzeri  terör örgütlerinin yok etmek amacı ile yapılan operasyonundan ABD rahatsız olacak ki harekatı durdurmak için çalışmalara başladı.

ABD eski Savunma Bakanı Robert Gates, anılarını yazdığı kitapta,  Ankara’ya gelerek Türk yetkililerle yaptığı görüşmelerde,  “ operasyonu derhal durdurarak, kendi sınırlarına çekilmelerini  4 kez talep ettiğini “ ifade ediyor.  ABD eski Savunma Bakanı Robert Gates’in görüşmesinden  saatler sonra operasyonun sonlandırarak 29 Şubat 2009 günü  Kuzey Irak’tan Türk Ordusu’nun çekildiğini ifade ediyor.

ABD,  Türkiye’ye ve bölge ülkelerine karşı bunu her zaman yapıyor. ABD, Türkiye’den ve bölge ülkelerinden ciddi bir karşılık almadığı için daha çok ve daha güçlü yapıyor.

ABD, önceki yıllarda PKK, YPG, PYD gibi örgütlere yardımlarını gizli gizli yapıyordu. Ancak 2011’da Suriye’de başlayan iç savaşdan sonra açık, açık göstere, göstere terör örgütlerine yardımlarını sürdürüyor.

Bölge ülkeleri, sadece terör örgütleri ile mücadeleyi sürdürür ve arkasındaki güçleri görmemezlikten geldiği sürece, ABD, bölgedeki terör odaklarını desteklemeye devam edecektir.

Koronavirüsle mücadele kapsamında ABD’ye yaptığımız tıbbi yardımlardan kısa süre sonra, ABD’nin Kuzey Suriye’deki terör örgütlerine yardım yapmasını, AKP Genelbaşkan Vekili Numan Kurtulmuş, konu ile ilgili yaptığı açıklamada,  ABD’yi kast ederek “herkes kendi tıynetinde olanı ortaya koyar. Bu temel bir kuraldır; insanlar tıynetlerini asla değiştiremezler.” Sözleri ile tepki vermiştir.

Eğer ABD’nin tıynetlerini ve asla tıyniyetlerinin  değişmez olduğunu biliyorsanız  neden hep alttan alıyorsunuz?

Yoksa, sizin tıyniyetinizde güçlü karşısında eğilmek, zayıfa çullanmakmı var?    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir