Arguvandan

Ağustos’un Sıcağına Kar’mı Dayanır?

Yeni ilçe olanlardan birinde yerel seçimler yapılır, ilçenin ilk belediye başkanı seçilir görevine başlar.

Belediye başkanı, daha mevzuaatı kavramadan  kış gelir, ilçeye çok kar yağar, ilçe içerisinde kar’dan, buz’dan yürünmez.

Bu ilçede uyanıkmı uyanık, avantadan yaşamaya çalışan varmış. İlçe sakinleri, bu kişiyi lakabını “Bizim Uyanık” lakabı ile tanırlarmış. Bizim Uyanık,  İlçede avantası olan her işe koşarmış.

Belediye Başkanı, aslında görevinide fazla bilmez, ama sokakların temizliğini belediyenin yaptığını öğrenmiş. Belde yeni belediye olduğu için yeterli elemanıda yokmuş. Kar çok fazla yağdığı için sokakları temizletemek bir zorunluluk olmuş.

Bu ilçede uyanıkmı uyanık, avantadan yaşamaya çalışan biri varmış. İlçe sakinleri, bu kişiyi “Bizim Uyanık” lakabı ile tanırlarmış. Bizim Uyanık,  İlçede avantası olan her işe koşarmış.

İlçenin uyanıkları devreye girmişler, sokakların kardan, buzdan temizlenmesi için ihaleye verilemesine Belediye Başkanını ikna etmişler.  Belediye Başkanını, ihale ilanı ve şartnamesini yayınlamış.  İlçenin ileri gelen zenginleri tekliflerini vermiş, son anda Bizim Uyanık’da teklif vermiş.

İhale komisyonunda, teklif mektupları açılarak değerlendirmeye alınmış.  Birinci teklif mektubu 100 bin lira, ikinci teklif mektubu 95 bin lira ve üçüncü teklif mektubu ise 50 bin lira olduğu görülmüş. Şartname gereği ihaleyi en düşük fiyatı veren kişi kazanmış. En düşük fiyatı da Bizim Uyanık  vermiş. İhale komisyonu ve ihaleye katılanlar bu fiyata bu işi nasıl yapılacağını düşünerek hayretler içerisinde kalmışlar.

Bir kaç gün sonra, Belediye Başkanı kar temizlenmesi konusunda bir çalışmaya başlanmayınca Bizim Uyanık’ı  çağırmış makamına. Bey efendi siz ilçenin kar’ını temizlemek için ihaleye girdiniz, kazandınız ancak çalışmaya başlamadınız. Ne zaman temizleyeceksiniz, halk kardan, buzdan çok muzdarip der.

Bizim Uyanık , temizlenecek başkanım acele yapma.

Belediye Başkanı, tekrar üsteler, ne zaman temizleyeceksiniz böyle olmaz.

Bizim Uyanık,  tekrar acele yapma başkanım,  temizlenir.

Belediye Başkanı, işi uzatırsan ihaleyi iptal eder başkasına veririm, halkın perişan olmasına gönlüm razı olmaz.

Bizim Uyanık, Başkanım acele yapma yaz gelirse kar’da kalmaz temizlerir.

Belediye Başkanı hayretler içerisinde nasıl olur.

Bizim Uyanık, Başkanım, ihale şartnamesinde ne zaman karların, buzların temizleneceğine dair bir kayıt yoktur, bende yaz gelirse, yazın sıcağına kar dayanmaz diye  ihaleye girdim ve kazandım. Şurada Ağustos’a ne kaldı. Ağustos’un sıcağına kar’mı dayanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir