Arguvandan

Mum Dibine Işık Vermezmiş

Çin’in Vuhan kentinde başlayan Coronavirüs (Covid-19) salgını, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan etti. Coronavirüs (Kovid-19) Ülkemizde ilk kurbanını 11 Mart’ta aldı.

Covid-19’un ülkemizde görülmesi ile birlikte hazırlıklara başlandı. Bilim kurulu kuruldu. Bilim Kurulu’nun karar ve önerileri doğrultusunda koronavirüsle mücadele edileceği devlet yetkilileri tarafından ilan edildi.

Dünya da bir çok ülke, salgına hazırlıksız yakalandı.  Dünya ülkeleri büyük bir yardımlaşma içerisine girdiler. Hangi devletin elinde ne varsa ihtiyacı olan devlete dil, din, ırk, zengin fakir ayrımı yapmadan yardımda bulundular.  Elbette devletler yardım yaparken bir sıralama yaparlar, bu sıralama da kendisine en yakın gördüğü devletlerden başlar.

Ülkemizde Coronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bir çok ülkeye tıbbi yardımlarda bulundu. Yardımda bulunduğu ülkelerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

İtalya ve İspanya’ya birer askeri uçakla 450 bin maske sağlık ekipmanı gönderdi.

İspanya’ya, 116 solunum cihazı satıldı.

Türkiye, Birleşik Krallığa (İngiltere)10 Nisan’da  tıbbi yardım malzemesinin gönderdi.

Türkiye, 28 Nisan’da da  ABD’ye   tıbbi yardım malzemesi gönderdi.

Türkiye, Balkanlar’da da Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’a tıbbi yardımda bulundu.

Türkiye, İran’a “İran’a 1000 tanı kiti, 4 bin 715 tulum, 20 bin önlük, 2 bin 4 adet gözlük, 4 bin N95 maske ve 78 bin üç katlı maske hibe edildi”  koruyucu ekipman bağışında bulundu.

Türkiye Irak’ın Erbil Valiliği’ne de 30 bin maske ve 475 koli gıda yardımında bulundu.

Türkiye’den Gürcistan ve Azerbaycan’a da yardım gönderildi.

Türkiye, Afganistan, Pakistan  ve ermenistan gibi bir  çok ülkeye daha koruyucu ekipman gönderdi.

Türkiye, yabancı devletlere  gönderdiği tıbbi malzemelerin içeriğinde genellikle N95 maske, cerrahi maske, tulum, koruyucu gözlük ve siperlik gibi malzemeler ve test kitleri yer aldı.

Bilim kurulunun kararlarının başında herkesin maske takması ve maskeleri dört saatten  fazla kullanılmaması tavsiye ediliyordu. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmaları yasaklandığı  için maskelere ihtiyaçları olmadığı,  bunlara verilmeyeceği duyuruldu.  Maske dağıtılması düşünülen  20 ile 65 yaş arasında çok sayıdaki kişilere maliyeti kuruş’larla ifade edilen maskeler dağıtılamadı.

Anadolu kültüründe bir atasözü vardır. Şöyle der “Mum dibine ışık vermez” atalarımız ne kadar doğru söylemişler. Bu salgın kapsamında 35 ülkeye tıbbi yardımda bulunan devletimiz kendi vatandaşına maskeyi bu güne kadar dağıtamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir