Arguvandan

Bu Sene Köyüne Git, Seneye Yine Gelirsin

Rahmetlik dedem Mustafa Sovyetler Birliği ile imzalanan esirlerin iadesi anlaşması ile memleketine döner. Savaş nedeniyle köyde genç insan ve üretim araçları kalmadığı için köylüler çok fakir. Ancak, bizim köylülerden daha fakir dağ köyleride varmış. Fakir dağ köylüleri bizim köyümüzde yılda dokuz ay çobanlık yapıyorlarmış. Çobanlar her yıl Mart ayında görevine başla, Aralık ayında görevleri bitermiş.

Mart ayında çobanlık süresin dolan kişi gelecek yıl için yine anlaşma yapar. Çoban, mutludur bir yıl daha kendisine iş bulmuştur.  Yalnız bir sorun var görevi bittiği için kışı geçirmek için kendi köyüne gitmesi gerekiyormuş, çoban nasıl olsa üç ay sonra tekrar geleceğim, köyün ileri gelenlerine söylesemde evi taşımasam iyi olur diye düşünümüş.  Çoban, dedem Mustafa ve abisi Mehmet’in yanına gider, Mehmet amca bu sene ki görevim bitti, seneye de yine çoban olacağım anlaştık biliyorsunuz, şurada üç ay kaldı yeni görevime başlamaya müsaade etseniz de evi taşımasam, kışı burada geçirmek istiyorum demiş.

Dedem Mustafa ve abisi Mehmet, olmaz çoban sizi ne kadar seversek de, ne kadar işimizi yapsanızda siz farklı köylüsünüz. Eğer kışı burada geçirirseniz alışkanlık olur, her sene köye gelen burada kalmak ister. Köyde kalırsanız köyün iç işlerine karışırsınız, köyün düzeni, huzuru bozulur. Değil üç ay bir gün dahi olsa bu sene git, seneye yine gel der.

Bunun üzerine çoban, evini toplar köyüne gider,  üç ay sonra tekrar gelir. Dışarıdan gelen çoban veya  göçmen köyde uzun süre  bırakılmz köyün iç işlerinde taraf olmasına müsade edilmez, köyün huzuru korunur.

Bir asırdan çok önce dedelerimizin yaptığı bu uygulamayı bizde yapmalıyız, Suriyelileri iç işlerimize fazla karıştırmadan ülkelerine göndermeliyiz. 28.04.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir