Arguvandan

Nihayet Maskeme Kavuştum

Çin’in Vuhan kentinde başlayan Coronavirüs (Kovid-19) salgını, tüm dünyayı ve ülkemizi tehdit etmeye başladı. Ülkemiz 16 Mart 2020  gününden itibaren vatandaşlarımızı korumak ve salgının önlenmesi için çeşitli tedbirler almaya başladı. Salgınla mücadelenin olmazsa olmazlarının başında insanların salgından korunması önem taşıyordu. Bu kapsamda insanların bir birleri arasındaki 2 metre mesafe mesafeden fazla yaklaşmaması, izole olması ve maske kullanmalarının önemi anlatıldı ve zorunlu uygulamlar başlatıldı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olan vatandaşlarımızın   21.03.2020 tarihi saat 24.00’den ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri yasaklanıyor.

Halka açık istirahat ve eğlence yerleri, tiyatrolar,sinema, gösteri merkezleri, düğün, nişan,lokanta, gazino,kahvehane, internet salonları, çay bahçeleri, dernek lokalleri, spor merkezleri vs. eğlence ve toplum merkezlerinin faaliyetleri bir süreliğine yasaklandı.

Şehirler arası seyahatlere 28 Mart 2020 gününden itibaren sınırlama getirildi, tüm toplu ulaşım araçları  kapasitesinin %50’si kadar yolcu taşımasına izin verildi. 

4 Nisan 2020 gününden itibaren 20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilere sokağa çıkma yasağı ve  20-65 yaş arası herkese maske  takma zorunluluğu getirildi, takmayanlara  cezai işlem uygulanacağı duyuruldu.

5 Nisan 2020 günü  maske satışı yasaklandı. 6 Nisan 2020 günü maskelerin e-devlet üzerinden PTT kargo ile ücretsiz  dağıtılacağı duyuruldu.

10 Nisan 2020 tarihinden itibaren , pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği’nin , 10 Nisan 2020 günü ücretsiz maske dağıtımının  eczanelertarafından dağıtılması konusunda anlaşmaya varıldığı duyuruldu. E-devlet üzerinden alınan maske siparişlerinin cep telefonuna şifre gelmesi halinde herhangi bir eczaneden maskelerin alınabileceği belirtildi.

8 Nisan 2020 günü Türkiye,  Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova’ya koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tıbbi yardımda bulundu.  

1 Nisan günü  İtalya ve İspanya’ya tıbbi yardımda bulundu.

10 Nisan günü İngiltere ve Libya’ya tıbbi malzeme ve maske yardımında bulundu.

21 Nisan günü İngiltere’te tıbbi malzeme ve maske yardımı yapıldı.

12 Nisan 2020 günü Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın  İsrail ve Ermenistan’a koronavirüsle mücadele kapsamında tıbbi yardımda bulunulacağını açıkladı.

Başından beri takip ettiğim maske edinme konusu,  nihayet 22 Nisan 2020 günü Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden hane başı bir paket ve e-devlet’ten kişi başı  bir paket maske edinebildim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir