Arguvandan

Arguvan K2 Cezaevi Belediye’ye Devredildi

Hakimler ve Savcılar Yüksek kurulunun adliyelerin yeniden yapılandırılması kapsamında  bir çok adliye binalarlı kapatılarak, uygun adliyelerle birleştirilme kararları alındı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun 15.06.2012 tarih ve 347 sayılı kararı ile Arguvan adliyesi kapatıldı ve  Arguvan adliyesi, aynı kararla Hekimhan adliyesine bağlandı.

Arguvan adliyesinin kapatılmasının ardından, 24 Haziran 2019 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Arguvan K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuda (Cezaevi) kapatıldı.

Cezaevinin kapatılması ile atıl durumda bulunan bina,  Arguvan Belediye’sine devri gündeme geldi. Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kızıldaş’ın talebi ve Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Sayın Öznur Çalık’ın özel çabaları sonucunda  Adalet bakanı Abdulhamit Gül’ün onayı ile devir işlemi gerçekleşti.

Arguvan Ceza İnfaz Kurumunun Arguvan Belediyesine devreilmesi ile Arguvan Belediyesi yeni bir sosyal tesise kavuştu.

K2 Ceza İnfaz Kurumunun binası Arguvan Belediyesine devir ile ilgi  Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş bir açıklama yaptı;  “İlçemizde bulunan cezaevinin kapatılması sonucu atıl durumda kalmaması ve daha önce cezaevi olarak hizmet veren bina ve alanın Arguvanlılara sosyal tesis ve üretim tesisi olarak hizmet vermesi için girişimlerde bulunduk. İki defa olumsuz görüş bildirilmesine rağmen İl Milletvekilimiz Öznur Çalık hanımefendinin destekleriyle cezaevi Arguvan Belediyesi’ne tahsis edildi. Bu konuda ilgi ve desteklerini esirgemeyen Prof. Dr. Sezai Yılmaz Hocama, Malatya Milletvekilimiz Veli Ağbaba’ya ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık Hanımefendiye teşekkürlerimi iletiyorum.”

K’2 İnfaz Kurumlarının Özellikleri:

Genellikle ilçelerde açılan K2 Tipi Ceza İnfaz Kurumları  ilçe tipi cezaevleri olarak anılır.  İlçe tipi cezaevlerinde kapasite 60 kişilik olup, ilave ranzalarla bu sayı 150 kişiye çıkarılabilmektedir. K2 cezaevlerinde 6 koğuş ve 2 disiplin hücresi bulunan kurumlardır. Bu cezaevlerinde her koğuş için bir teneffüs alanı ayrılmıştır. Ayrıca, çocuk ve kadın hükümlüler ile jandarma için ayrı birer bölüm ve her koğuşun  yanında banyo ve mutfak mevcuttur. K2 ceza infaz kurumlarında  konferans salonu ve kütüphaneside bulunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir