Arguvandan

Malatya’nın Sevilen Siması Mercedes Kadir Vefat Etti

Malatya’nın sevilen siması, Mercedes Kadir hayatını kaybetti.

İlimiz Tecde Mahallesinde ikamet eden, “Mercedes Kadir” lakablı Fatih Kaydı. 18 Nisan 2020 Cumartesi gün akşam saatlerinde  34 yaşında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti.

Mercedes Kadir, Malatyanın sevilen simalarından olup, yaklaşık 3 metre uzunluğunda  kavak ağacından  yapılan sopayı mercedes araç olarak kabullenmiş, mercedes arması, aynası, teybi ile süslemişti. Her gün akşama kadar onunla gezerdi. Trafik kurallarına uyar, aracının muayenesini zamanında yaptırır, zamanında sanayiye gider bakımlarını, frenlerini  eksiksiz yaptırırdı. Namı diyar mercedes Kadir, aracını sadece park izini olan yerlere park eder, trafik ışıklarına harfiyen uyan bir sürücüydü.

Mercedes kadir Trafikte
Mercedes Kadir, Uğur Dündar’la
Mercedes Kadir, trafiğe çıkacak son hazırlıklarını yapıyor
Mercedes Kadir aracını park ediyor.
Mercedes Kadir, kaldırıma çıkması yasak olmasına rağmen kaldırımda araç kullanıyor.
Mercedes Kadir, kırmızı ışıkta duruyor.
Mercedes Kadir ehliyeti
Mercedes Kadir trafikte sigara içiyor
Mercedes Kadir çay içiyor afiyet olsun
Mercedes Kadir çok şik

Mercedes Kadir’in aracı bir gün arızalanır, sanayiye mercedes servisine götürür, usta aracın işinin çok olduğunu tamirinin bir kaç gün sürebileceğini ifade eder. Mercedes Kadir aracını servise bırakır eve gider. Kadir 3 gün sonra servise tekrar gider, usta benim mercedesi yaptınmı diye sorar, usta daha işi olduğunu yarın gelmesini söyler. Kadir tekrar evine gider,  ikinci gün yine gelir, usta mercedesin bakımını yine yapmamış. Bu oyalama süreci iki hafta kadar sürer, kadir sinirlenir. Hadi be usta şu arabanın bakımını yap, ben iki haftadır eve yayan gidip geliyorum, çok yoruluyorum der.

Usta, kadirin siteminden sonra, kavak sırığının aynasını düzeltir, teybini ayarlar, bir iki süsler ve kadire teslim eder.

Kadir’e, Malatya emniyeti tarafından ehliyet  verilmişti, ehliyetsiz araç kullanmaz, arac kullanırken sigara içtiği için, yanlış park ettiği için trafik polisleri tarafından  espiri olsun diye cezalar yazılmıştır.

Mercedes Kadir, o kadar iyi niyetli biriydiki, arabasıyla gittiğ istikamette yürüyen birini görürse arabasına davet ederdi.

Malatya Belediyesi, son yıllarda Mercedes Kadir’in mumdan heykelinin yaptırarak Kent Müzesinde sergilemiştir. Mercedec Kadir, Malatya delileri arasında yerini alan sevimli biri insandı.

Kadir kalbi çok temiz, art niyeti olmayan, tanıyan her Malatyalının sevdiği bir şahsiyetti. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir