Arguvandan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100. Yılını kutlayacağımız bu günlerde, ülkemizin ve dünyanın başına bela olan koronavirüs (Covid-19) nedeniyle tüm alışkanlıklarımız değişti. Artık toplumsal faaliyetler bir süreliğine olmayacak, bayram kutlamaları, düğünler, cenaze törenleri, özel günler vs. topluca kutlama ve anma yapamayacağız.
 
Görülmeyen düşman olarak kabul edilen, zengin, fakir, ırk, dil,din ayrımı yapmadan herkesi hedef alan bu düşmana tüm Dünya devletleriyle birlikte aynı zaman diliminde mücadele etme zorunluluğumuz var.
Ülkemizde yeni tip koronavirüs  ile mücadele kapsamında 19-20 Nisan günlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Amaç insanların izole olmasını sağlamak, sosyal mesafeyi korumak ve virüsün yayılmasına engel olmaktır.
 
Bilindiği gibi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. Yılını kutlama törenlerine daha önceki yıllarda katılmak zorunda olan ancak katılmamak için başı, dişi, kulağı ağrıdığı bahanesi ile rapor alanlar dışında herkesin heyecanla beklediği kutlama törenleri bu yıl ne yazık ki yapılamayacak.
 
Ulusumuzun çok büyük bir bölümü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerinin yapılamamasından büyük üzüntü duymaktadır. Ancak bu gün ülke olarak, ulusumuz ve dünyamız yararına iyi  bir şeyler yapabiliriz. Dün 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi’ni kurarak ülkemizi düşman işgalinden kurtarmak için adım attıksa bu günde 23 Nisan’ı içine alan haftada sokağa çıkma yasağı uygulanması halinde ülkemizi ve dünyamızı koronovirüs salıgınından kurtarabiliriz.
 
Bir kaç gün önce Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 19-20 Nisan günleri sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ilan edildi. Umarım bu iki günde koronavirüsle mücadelede bir miktar yol alırız.
 
Milli bayramımız dolayısıyla perşembe günü de tatil olacaktır. Devlet gelenegimizde iki tatil arasında bir iş günü varsa o gün idari izinli sayılabiliniyordu. Koronavirüsle etkin mücadele yapmak için 23 Nisan Perşembe gününden başlamak üzere Cuma, Cumartesi, Pazar günleri sokağa çıkma yasağı uygulanmasının doğru olacağını düşünüyorum.
 
23 Nisanda açılan Büyük Millet Meclisi ulusumzu kurtuluşa götürdüğü gibi, bu günde koronavirüse karşı başlatılan mücadelemizi başarıya kavuşturmasına vesile olacağı inancı ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyorum.     
16 Nisan 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir