Arguvandan

Öngörüsüzlüğün Bedeli

Salvador Allende 1908’de Şili’de dünyaya gelir. Zengin bir ailenin çocuğudur.  İyi bir eğitim alır, tıp okur, okul yıllarında öğrenci derneklerini  kurar, tartışmalara katılarak popüleritesini artırdı.

 Salvador Allende 1930’lu yıllarda öğrenci federasyonu başkan yardımcısı oldu. Düşüncelerini korkusuzca ifade etti, gözaltına alındı, sorgulandı, tutuklandı cezaevinde yattı.

Salvador Allende, 1933 yılında Şili Sosyalist Partisini kurdu. Mesleği  olan tıp üzerine çok yazılar yazdı. Zamanın devlet başkanı Pedro Cerda’nın dikkatini çekmeyi başardı. Devlet başkanı Pedro Cerda, Salvador allende’yi Sağlık Bakanı olarak atadı.

Salvador Allende, Marksist düşünceyi benimsemişti, yoksul insanların dertleri ve sorunları ile ilgilenmeye büyük önem veriyordu.  Allende’nin kitlesel desteği iyice artmaya başlamıştı. Halk cephesini kurdu, seçimlere katıldı başarı sağlayamadı.

İktidar olabilmek için olabildiğince çok gruplarla güç birliği yapması gerektiğine inandı.  Allende 1952,1958 ve 1964 seçimlerine girdi ancak kaybetti. Seçim yenilgilerinin sonunda  özeleştiri yapıyor, eksikliklerinden, hatalarından  ders almaya çalışıyordu.

Salvador Allende 1970 yılına geldiğinde mutlak çoğunlukla Devlet Başkanı seçildi. Artık rüyaları gerçekleşmişti. Şimdi projelerini gerçekleştirmeye sıra gelmişti. Allende’nin amacı Sosyalist bir Şili devleti yaratmaktı.  İlk işi memur maaşlarına üst limit getirdi, yokslların maaşlarını artırdı, yabancı yatırımları devletleştirdi.  

Devletleştirmeden rahatsız olan,  ABD ile ilişkilerinde gerilmeler yaşandı.

ABD, Allende’yi devirmek için CIA’yı devreye soktu.

Salvador Allende, 1973 Ağustos ayında Fransız asıllı Tümgeneral Augusto Pinochet’yi Genelkurmay başkanı olarak atadı.  Augusto Pinochet Genelkurmay Başkanı olmasından sadece iki ay sonra 11 Ekim 1973’de  darbe yaptı. Darbeye tek başına beylik silahı ile direnen Allende, öldürüldü.

İki ay sonrasını öngöremeyen Salvador Allende, öngörüsüzlüğün bedelini hayatı ile ödemiş, ülkesi Şili’nin de 17 yıl kanlı bir diktatörün hüküm sürmesine neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir