Arguvandan

İstinasız Evde Kal Türkiye

Koronavirüsle mücadelenin temeli izelasyon, 2 metrelik sosyal mesafenin korunması ve  kişisel temizliği içeren 14 kural olmazsa olmazı olarak ilan edildi.

İzelasyonu sağlamak, sosyal mesafeyi korumak için okullar tatil edildi. Parklar, bahçeler, spor müsabakaları, iptal edildi,  toplantı ve gösteriler yasaklandı. Ülkemiz 17 Mart 2020 gününden itibaren  iki haftalık sokağa çıkma süresini bitirdi, üçüncü haftaya girdi.  Önce 65 yaş ve üzeri insanların dışarı çıkmaları yasaklandı.  Ardından 20 yaş altının sokağa çıkması yasaklandı. Devamında 60 yaş üzerinideki insanların sokağa çıkma yasağı eli kulağında her an gelebilir.

Sonuç izelasyonla alınacaksa, izelasyon yapalım, teması sıfırlayalım, sosyal mesafeyi koruyalım, 14 günde bu salgını önleyelim.

Ancak, alınan tüm tedbirlerin arkasından istisnalar getiriliyor.  İnsanların her hangi bir nedenle sokağa çıkmasına göz yumuluyor, fırsat veriliyor.  Tam izelasyon sağlanamıyor, bu da salgının yayılmasına neden oluyor. İnsanların bir kısmı iki hafta gibi kısa bir sürede sonuç almak için kendini gönüllü evlerine kapattı. Havaların ısınması, baharın gelmesi ile birlikte insanlar doğanın cazibesine dayanamayarak kendilerini her an dışarı atabilirler. Salgınla mücadelede sonuç alınamadığını ve sokaklarda gezen, dolaşan insanları gören evlerindeki insanlar, her an kendilerini sokağa atabilirler. Her alınan kararın uygulanabilir olması için kısa vadeli ve istinasız olmalıdır.

İlkbaharın gelmesi ile birlikte bağ, bahçe, tarla, tohum, fide,fidan işleri başladı. İnsanları içerde tutmak zorlaştı, daha da zorlaşacak.  Ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı, ne tedbir alınacaksa, herkes harfiyen uymalı, sağlık personeli ve emniyet personellerinin dışında kimseye istisna tanınmamalı. Geç kalınmazsa, istisna uygulanmazsa,  iki hafta bu iş biter, bilim adamlarının, bilim kurullarının söylemleri bu yönde.

Resmi dairelerin iki hafta kapalı kalması ile devlete birşeyler olmaz,  ama salgın önlenir. Hiçmi resmi daireler kapalı kalmadı?  Dini bayramlarda dokuz gün tatilleri çok yaşadık devlete bir şey olmadı. Bu defada dokuz değil ondört gün kapalı kalsa yine devlete birşey olmaz.

Dışarı çıkmak için mazeret aramaya gerek yok. Ülke nüfusunun çok büyük bir bölümünün mutfaklarındaki gıda maddeleri bir kaç hafta ihtiyaçlarını karşılamaya yetebilirler. İnsanlarımız, canının istediğini yemekle değilde, evde bulunanları yiyerek iki hafta idare edebilirler. Zorunlu gıda ihtiyacı olan bazı insanların ihtiyacı da devlet görevlileri tarafından karşılanarak mazeretler en aza indirilebilir. Vatandaşların fatura ve ödemelerinide bir kaç hafta devlet tarafından ödenerek veye öteleyerek o mazeret de ortadan kaldırılabilir. Mazeret üretmeden bir kaç haftada bu salgından kurtulmalıyız. Evde kalma süresi uzadıkça sosyal sorunlar daha fazlada artabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir