Arguvandan

İsmet İnönü Camileri Kapattımı?

Lozan Anlaşması ile nüfus  mübadelesi gerçekleşmiştir. Niğde bölgesinde gayri müslimler, Yunanistana gönderilmiş, yurtdışındaki Müslümanlarda Niğde bölgesine yerleştirilmiş. Gayrimüslümlerin gönderilmesi ile Niğde bölgesinde  kiliseye ihtiyaç kalmaz, camiye ihtiyaç duyulur. Bölgede bulunan kiliseler 1925 yılından sonra,  (Niğde Merkez’de Yukarı Kayabaşı Cami, Hançerli Köyü Cami, Kumluca Köyü Cami, Kavuklu Köyü Cami, Aktaş Kasabası Cami, Yeşilburç Köyü Cami, Ovacık Köyü Cami, Çarıklı Köyü Cami, Tırhan Köyü Cami) Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından camiye dönüştürülmüştür”

İkinci Dünya Savaşında 1939 yılında başlar.  Almanya, iki yıldan kısa bir sürede  Polonya’yı , Danimarka’yı, Norveç’i, Belçika’yı, Hollanda’yı , Lüksemburg’u, Fransa’yı , Yugoslavya’yı ve Yunanistan’ı işgal eder, Türk sınırlarına dayanır.

Zamanın Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ülkeyi Alman saldırısına karşı korumak için tüm hazırlığını yapar. Almanların kara saldırısını durdurmakta kararlıdır. Ancak İstanbul,  Alman uçaklarının menzili içindedir. Almanların, İstanbul’a düzenleyeceği hava akınlarında  büyük zarar göreceğini düşünür. İstanbulda bulunan müzelerde bulunan, Hazreti Muhammed’in sancağını, kılıcını, Hırkai Saadeti, Hazreti Osman’ın kanlı Kuran’ı Kerimi’ni, Atatürk’ün Samsun’da çıktığı tahta iskeleyi ve başka önemli eserleri zarar göreceğini düşünür.

İsmet Paşa, düşman ne kadar acımasız olsada,  dini yerleri bombalamayacağını  düşünerek  Topkapı’daki bütün saray eşyalarını, padişahların tahtlarını, mücevherleri, kutsal emanetleri, düşman uçaklarının menzili dışına çıkarmak için tam 48 vagona yerleştirerek Anadolu’nun içlerine Niğde’ye gönderir. Bu değerli eşyalar Niğde’de Ak Medrese, Sarı Han ve Ulukışla’ya yerleştirilir ve  etrafına nöbetçi askerler yerleştirilip kimse içeri aldırmaz. Kutsal emanetlerin emniyeti için kimseye bilgi verilmez.  

Demokrat Partinin yoğun yalan propağandası ile 2. Dünya Savaşında Niğde’de bulunan Ak Medrese, Sarı Han ve Ulukışla’nın ibadete kapatılması ileri sürülerek, İsmet İnönü’nün din düşmanı olduğu yalanı yayılır. Ahalinin büyük bir kısmı inanır.

Kutsal emanetler, 2. Dünya Savaşı bittikten sonra 1947 yılına kadar kalır. Dünyada barış sağlandıktan sonra, kutsal emanetler terkar İstanbul’a saraylara, müzelere nakledilir.

Demokrat Parti ve devamı niteliğindeki partiler, günümüze kadar, İnönü ve CHP camileri kapattı, diye propağanda yaparlar, halkı aldatır, siyasi rant sağlarlar.

CHP ve İsmet İnönü hakkında yapılan bu haksız suçlamaya son vermek için, CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes harekete geçer. CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’in 8.11.2012 tarihli ve 7/9232 numaralı, 2.Dünya Savaşı sırasında Niğde’de bazı camilerde, Topkapı’daki kutsal emanetlerin korunması hakkında verdiği soru önergesine, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ aşağıdaki cevabı verir.

“2.Dünya Savaşı nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi, Türbeler Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzelerinden bazı eserlerin Niğde’ye koruma amaçlı gönderildiği bilinmektedir. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğünce tespit edilen kayıtlara göre kutsal emanetler, hazine, gümüş, silah, porselen, kütüphane ve arşiv bölümlerine ait kıymetli eserlerin içi ve dışı çinkolu, bazılarının içi bölmeli özel yapılmış 391 sandık içine yerleştirilerek Müdür Yardımcısı Lütfü Turanbek maiyetindeki bir ekip ile Niğde’ye gönderilmiştir. Sandıklar içindeki bu eserlerin Niğde’de Ak Medrese ve Sarı Han’a yerleştirildiği, burada kaldıkları sürece Müdür Yardımcısı Lütfü Turanbek ve maiyetinin eserlere refakat ettiği ve savaşın bitmesinin ardından 1947 yılında eserlerin ilgili müzelere iade edildiği arşiv kayıtlarında yapılan inceleme neticesinde belirlenmiştir.”

Bu cevapla, CHP ve İsmet İnönü hakkında yapılan propağandanın asılsız olduğunu, yıllarca siyasi rant sağlayanlar tarafından da kabul edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir