Arguvandan

Malatya Tohma Köprüsü

Malatya çıkışlı, Arapgir – Arguvan – Hekimhan ilçeleri ile karayolu bağlantısı kurmak amacı ile Kırkgöz Köprüsü 15. Yüzyıl sonu ve 16. Yüzyıl başında, Tohma Çayı üzeinde yapıldığı rivayet edilir.

Kırkgöz Köprüsü,  II.Abdulhamit döneminde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında (1921, 1941 ve 1945) onarım görmüştür.

Kırıkgöz Köprüsü, Malatya’yı – Arapgir’e – Arguvan’a – Hekimhan’a – Sivas’a bağlayan, Tohma çayı üzerindeki tek köprü olarak uzun yıllar (400 yıl’ı aşkın) hizmet verdi. Köprü yapıldığı dönemin ihtiyaçları gözönüne alınarak 3,60 metre genişkilkte ve 222,5 metre uzunlukta yapılmıştır.

Kırkgöz Köprüsü, Cumhuriyet döneminde de uzun yıllar kullanılmıştır. Köprünün 3.60 metre genişlikte olması nedeniyle motorlu araçların veya dört tekerlekli (Kağını, at arabası, fayton) araçların çift şerit olarak kullanılmasına  uygun değildi. Bu nedenle, köprüye bir yönden  araç girdiğinde, karşı yöndeki araçlar beklemek durumundaydılar. Bu şartlar altında köprü 1985 yılına kadar kullanıldı.

1976 yılında Fırat Nehri üzerinde, Karakaya Baraj inşaatının yapılması nedeniyle, Kırıkgöz köprüsü baraj suları altında kalacağından Yazıhan İlçesi, Sürür Köyü yakınlarında demiryolu köprüsünün yanında, çift şeritli yeni bir karayolu köprüsü yapılır.  Tohma  Çayı üzerine yapılan Köprü 1985 yılında hizmete girer. Yeni Tohma Köprüsünün hizmete girmesi ile birlikte, Malatya çıkışlı Arapgir, Arguvan, Hekimhan ve Sivas’ın ulaşım sorunu çözülür.  Köprü çift şeritli olduğundan trafikte bir aksama yaşanmaz.  Bahsi geçen karayolu yoğunluğu dikkate alındığında uzun yıllar bir sıkışıklık yaşanmasıda görülmüyor.

Malatya Çıkışlı, Hekimhan ve Sivas, yolunun kalitesinin yükseltilerek, duble yola dönüştürülmesi, yolu kullanan, sürücülerin can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. 

Bahsi geçen köprüde, sıkışıklık olmamasına rağmen, sadece sürücülerin şerit değiştirmeden yollarına devam etmelerini sağlamak için, Tohma köprüsüne, ek olarak yeni çift şeritli köprü yapılmaktadır. Köprü inşaatının ayakları tamamlanmış, köprünün tablasınında atılması ile  tamamlanarak  hizmete açılması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir