Arguvandan

Bir Değer Daha Yok Oldu

Malatya İl Özel İdare Müdürlüğünce yaklaşık 40 yıl önce iş merkezi olarak yapılan bina, Malatya’lının bir çok ihtiyacını karşıladı.

İş merkezi olarak yapılan bina, şehir merkezi dışında olması nedeniyle yapıldığı tarihte bir süreliğine Bulgaristan’dan göçe zorlanan soydaşlarımızın ikametine sunuldu.  Bulgar göçmenlerin sorunlarının çözülmesini takiben boşaltıldı.

Malatya’da, yeterli resmi kurumların binalarının olmaması nedeniyle çeşitli binalarda kiracı olarak hizmet veriyorlardı.  Resmi kurumların şehrin içinde dağınık olarak görev yapması nedeniyle halk bir kurumdan diğerine gitmekte sıkıntı çekiyordu.  Özel İdare İş Merkezi’nin boşalması ile birlikte il yöneticilerinin kurumların  bir veya bir kaç yerde toplanması düşüncesi uygun görülür. Özel İdare İş Merkezinde bir çok resmi kurum il binalarına hizmet vermesine başlanır.  Süreç içerisinde, bazı resmi kurumlar kendilerine ait binalar yapılıp, tamamlanması ile kurumlar kendi binalarına taşınır.

Boşalan Özel İdare Binası,  Kredi ve Yurtlar Kurumuna tahsis edilir. Kredi ve Yurtlar Kurumu  Battalgazi Öğrenci Yurdu  olarak hizmete açar. Battalgazi Öğrenci Yurdu uzun süre yüksek öğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin yurtu ihtiyacını karşılar.

Battalgazi Öğrenci Yurt binası depreme dayanıklılık testi yapılır. Depreme dayanıksız olduğu konusunda ilgili kurumlarca verilen rapor doğrultusunda 2019-2020 öğretim yılı başlamadan boşaltılır ve yıkım kararı verilir.

Öğrenci yurdu 18 Mart 2020 günü mühendislerin hazırladığı teknolojik yöntemle saniyeler içinde yıkılır. Haber, yerel ve ulusal yayın organlarında deprem olmadan, can kaybı yaşanmadan, bina yıkıldı diye yer alır.  Öğrenci yurdunun yıkımı bir mühendislik başarısı olarak anlatılır.

Ülkemiz için başarı yıkmak değil, yapmaktır. Hangi binamız, fabrikamız ne kadar uzun süre ayakta kalabiliyor, ne kadar çok yaşatabiliyorsak o kadar başarılıyız demektir.

Gelişmiş ülkeler, gelişmişliklerini yaptıkları binaları, tesisleri yüzlerce yıl kullanmalarına borçlular. Bir kerpiç bina dahi 40 yılda yıkılma aşamasına gelmezken, koca betonarma binalar nasıl yıkılır, sorgulamak gerek. Nerede nasıl hatalar yapılıyor, projesindemi, mühahitinde mi, kullanılan malzemesindenmi nerede hata yapıyoruz sorgulanmalı, sorumlulardan hesap sormalıyız.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir