Arguvandan

Malatya’da Halka Açık İnfazların Sonu

Adıyaman, Malatya’ya bağlı bir ilçeyken, evlilikler görücü usulü ile yapılırmış. Bazende erkeğin ya da kızın haberi olmadan aile büyükleri kendilerince layık gördükleri gençleri birbirleriyle evlendirirlermiş.

O dönemde Adıyaman’da yaşayan bir aile, kızları Emine’nin  düşüncesini almadan kendilerinin layık gördükleri bir gençle evlendirmişler. Ancak, Emine’nin Ali isminde bir sevgilisi varmış ve fırsat buldukça görüşürlermiş. Bu  aşk yıllarca böyle sürmüş ve süreç içinde Emine’nin iki çocuğu olmuş. Ali ile Emine evlenebilmek için Emine’nin eşinden ve çocuklarından kurtulmaya karar vermişler.

Emine, bir gün kocasını ve iki çocuğunu zehirlemiş, kocası ve bir çocuğu zehirlenme sonucu ölmüş. Diğer çocuğu ise  kurtarılmış. Olay resmi kurumlara intikal edince soruşturma başlatılmış. Bir gün Ali ile Emine birlikte olduğu uygunsuz vaziyette yakalanmışlar.

Adli makamlar, cinayeti Emine’nin Ali ile evlenmek için kocasını ve iki evladını zehirlediğine kanaat getirmiş. Yapılan mahkemelerde canavar ruhlu Emine suçunu kabul etmiş ve idam cezasına çarptıtılmış. Ali’ye de suça ortak olması nedeniyle 30 yıl hapis cezası verilmiş.

Mahkemenin İdam kararı,  TBMM’ce onaylanmış, Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinleşmiş. Emine 1944 yılı Nisan ayında Malatya’da Hükümet meydanında infaz edilmiş.

Canavar ruhlu, Emine’nin infazı, Malatya’da halka açık infazların sonu olmuş.

Ülkemizde halka açık idamlar 1961 anayasası ile yasaklanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir