Arguvandan

Josef Stali’in Oğlu Yakov

İkinci Dünya Savaşı, sırasında Sovyetler Birliği’nin Devlet Başkanı Stalin’in evlatlarından Yakov Cugaşvili teğmen olarak kızıl orduda görev yapar.  

Stalin’de, “Kendin veya çocukların savaşmıyorsa, o savaş senin değil, başkalarının savaşıdır” düşüncesine inanır. Stalin, büyük oğlu Yakov Cugaşvili cepheye göndermekte tereddüt etmez.  

Yakov Cugaşvili 1941’de, Smolensk Muharebesinde Hitler’in ordusuna esir düşer. Hitler Yakov’u konuşturmak, Sovyetlerin ordusu hakkında bilgi almak ister, ancak Yakov, istenilen bilgileri vermez.

Hitler, Yakov’un babası Stalin aleyhinde konuşması halinde öldürülmeyeceği, daha sonraki hayatının garanti edileceği taahütüne rağmen asla konuşmaz.

Aldof Hitler, son defa olarak Stalingard Savaşında esir düşen mareşal Friedrich Paulus ile takas etmek ister. Stalin “Yakov benim milyonlarca evlatlarımdan sadece biri, biz bir teğmenle bir mareşalı takas etmeyeceğiz” der.

Aldof Hitler, mareşal Friedrich Paulus ile Yakov’un takasını başaramayınca Stalin’in öz oğlu Naziler tarafından kurşuna dizilerek öldürülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir