Arguvandan

Çanakkale Deniz  Zaferi

İtilaf devletleri (İngiltere,Fransa,Rusya), İttifak devletlerini (Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, İtalya) dan oluşmaktaydı. İtilaf devletleri, İttifak devletlerini güneyden kuşatmak, Rusya’nın sıcak denizlere inmesini sağlamak ve Osmanlı Devletini savaş dışı bırakmak için, Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını kontrol etmeyi düşünüyorlardı. 3 Kasım 1915 günü İngiliz ve Fransız savaş gemileri saldırı başlattılar.

İtilaf devletleri 19 Şubat 1915 günü Çanakkale Boğazına ilk ciddi saldırıyı başlattılar, ancak istedikleri başarıyı sağlayamadılar.

18 Mart 1915 tarihine kadar donanmamız Çanakkale Boğazına  403 mayın döşeyerek engel oluşturur. Son olarak 17-18 Mart gecesi Yüzbaşı Hakkı Bey’in komutasındaki Nusret (Nusrat) mayın gemisi 26 mayın daha döşemişti.

18 Mart 1915 sabahı, İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan ve dönemin en büyük donanması Çanakkale Boğazı’nı yarıp geçmek üzere  boğaza girmişti. Bir keşif uçağımız o gün erkenden bu donanmanın toplanma yerini ve kuvvetini rapor etmişti. Bunun üzerine Türk birlikleri silah başı yapmıştı.

Düşman donanmasında, çok sayıda kruvazör, muhrip, denizaltı, uçak ve mayın gemileri ile yardımcı gemiler de yer alıyordu. Birinci filonun ilk bombardımanı saat 11.25’te başladı. Queen Elizabeth, ağır toplarıyla uzak mesafeden ateş etmeye başladı. Merkez tabyalarımıza yönelik bu bombardıman sonucu tabyalarımızın çoğu tahrip oldu. Bu durum karşısında, boğazı geçeceğine umutlanan Amiral Robeck, saat 12.00 de, Fransız Amiral Geupart’a Fransız savaş gemilerini Rumeli kıyısındaki topçu mevziilerimizi bombardımana başladılar.

Topçularımızın menziline giren Fransız Gaulois ile İngiliz Agamemnon zırhlıları yara aldılar. Türk toplarının kullanılamaz durumda geldiğini düşünen Amiral Robeck, saat 14.00 de, ihtiyatta bulunan 2 inci filoyu öne sürmeye karar verdi ve Fransız gemileri de geriye doğru manevraya başladı. Bu çekilme esnasında; Suffren’i takip eden Bouvet müthiş bir patlama ile sarsıldı. Koca gemi iki dakika içinde 639 mürettebatıyla boğazın karanlık sularına gömüldü.

Saat 16.10’da mayına çarpan Inflexible ile torpillenen Irresistible zırhlıları ağır hasara uğramışlardı. Qcean da mayına isabet ederek ağır hasara uğradı. Irresistible ve Ocean zırhlıları daha sonra Türk topçusu tarafından batırıldı. Ertuğrul Koyunda manevra yapan düşman gemileri Nusret’in tuzağına düşmüşlerdi.

Müttefik donanma, yedi saat süren deniz savaşında ağır bir yenilgiye uğradı ve güçlerinin üçte birini kaybetti. Üç muharebe gemisi (İngiliz Irresstible ve Qcean ile Fransız Bouvet) battı. Dört gemisi (İngiliz Inflexible, Agamemnon ile Fransız Gauloisa, Suffren) muharebe edemeyecek şekilde ağır yara aldı. Düşman donanması, Türk ileri mayın hatlarına bile ulaşamadan savaş alanını terk etmek zorunda kalmıştı.

18 Mart Zaferi, Türk topçusu ve Nusret mayın gemisi sayesinde sağlanmıştır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canlarını feda ederek bize bu vatanı bağışlayan tüm şehitlerimizi, saygı ve minnetle anıyorum.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir