Arguvandan

14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun

25 Şubat 1938 günü Atatürk, Ankara’ya gelir. Ankara Garı’nda karşılayanlar arasında  Dr. Asım Arar Atatürk’ü bir doktor gözüyle son derecede yorgun ve halsiz görür. Dr.Asım Arar, Atatürk’ü derhal ciddi bir muayeneye tabi tutmak, duruma göre tedaviye hemen başlamak, sigarayı içkiyi derhal yasaklamak ve yurt dışından ünlü bir uzmanı derhal davet edip, onun da yardımıyla tedaviyi düzenlemeyi düşünmektedir. DR. Asım Arar, düşüncelerini  İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’ya açıklar.

İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Atatürk’ün hastalığı ile ilgili Dr.Asım Arar’ın düşüncelerini  Başbakan Celal Bayar’a iletir.

Celal Bayar, Mustafa Kemal Atatürk’ü  28 Şubat 1938 günü erken saatlerde ziyaret eder. Celal Bayar, “Paşam, hastalığınızı merak ediyorum.  Biri Almanya’dan diğeri Fransa’dan iki ünlü uzman doktoru sizi muayene etmesi için hükümet olarak getirtmek istiyoruz” der.

Atatürk, Başbakan Celal Bayar’ın önerisini dinledikten sonra,  “Ortalıkta Hatay meselesi var. Hastalığım dışarıdan duyulursa fena olur. Dr. Neşet Ömer’le konuş. Burada zaten Tıp Kongresi var. BANA BİZİM ÇOCUKLAR BAKSIN, BİZİMKİLER KONSULTASYON YAPSIN” der.

Bu talimat, 

“BENİ TÜRĶ HEKİMLERİNE EMANET EDİNİZ” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir