Arguvandan

Ulusal Yas İlan Edilmeliydi

Mlli Yas (Ulusal) Nedir?

Ulusal yas veya milli yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gün. Bu günler o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle hükûmetler tarafından ilan edilir. Ayrıca, bir ülkede gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilir. 

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’un 2015 Ocak ayında hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan, kendi kralı Abdullah bin Abdulaziz’in ölümü nedeiyle ilgili herhangi bir yas tutmayı düşünmedi ve yas ilan etmedi.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’un vefatı sebebiyle 24 Ocak 2015’de bir günlük milli yas ilan edildi.

Suudlar, Kendi krallarının ölümü  bir anlam ifade etmeyen Kral Suud’un vefatı nedeniyle şanlı Bayrağımız tüm ülkede bir gün yarıya indirildi.

İran İslam Devrimi‘nin Ruhani Lideri Ayetullah Humeyni ölünce, Türkiye Hükümeti 3 Haziran 1989’da ulusal yas ilan etti. 

11 Eylül 2001’de Amerika’da ticaret merkezi olan İkiz Kuleler’e yapılan saldırı sonrasında da 13 Eylül’de Türkiye’de ulusal yas ilan edildi.

2 Nisan 2005’te Papa II. Jean Paul’ün ölümüyle de ülkemizde bayraklar yarıya indi ve ulusal yas ilan edildi.

2011 yılında Japonya’da meydana gelen deprem’in ardından hayatını kaybeden insanlar için Türkiye’de ulusal yas ilan edildi.

Temmuz 2014’te İsrail tarafından Gazze’ye düzenlenen ve 1800’ü aşkın Filistinlinin hayatına mal olan Koruyucu Hat Operasyonu’nun ardından Türkiye’de üç günlük ulusal yas ilan edili.

Aralık 2014’te Pakistan’da Taliban’ın Peşaver kentinde düzenlediği saldırıda çoğu öğrenci, 145 kişinin öldürülmesinin ardından bir günlük ulusal yas ilan edildi.

Kahraman Silahlı Kuvetlerimizin 33 personeli  27 Şubat 2020 günü Suriye’nin İdlib bölgesinde şehit olması üzerine, şehitlerimize saygı gereği ulusal yas ilan edilmeliydi.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir