Arguvandan

George Friedman’ın Konuşmasından Bir Bölüm

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından 27 Kasım 2019 tarihin “Vizyoner Zirvesi” düzenlendi.

Zirveye davet edilen gölge CIA olarak bilinen  “Stratfor” un kurucusu  George Friedman’da katıldı. Zirvede bir konuşma yapan George Friedman’ın Türkiye hakkında söyledikleri yenilir yutulur cinsten değil.

George Friedman’ın konuşmasında Türkiye hakkındaki düşüncelerini ifade etti.

“…Bugün buraya sizleri büyük bir gücün beklediğini söylemeye geldim…”

“…10 yıl önce bir kitap yazmıştım. Türkiye’nin büyük bir güç olarak doğduğunu söylemiştim. Benim bu söylediğim şimdi gerçekleşiyor…”

“…10 yıl önce Türkiye’nin ABD ve Rusya ile aynı masada oturacağını ve onlarla eşit olarak konuşacağını kim düşünebilirdi…”

“…ABD küresel çaptaki tek askeri güçtür ama sorun şu ki, sürekli savaşa girmeyiz. 18 yıl boyunca Irak’ta savaştık, Afganistan’da savaştık, başka ülkelerde savaştık. Benim çocuklarım, torunlarım, onlar da savaştı. Uykusuz geceler geçirdik. Amerika’nın sürekli bunu yapamayacağı görüldü.  Artık dikkatli bir şekilde gücümüzü nerelerde kullanacağımıza karar vermemiz gerekiyordu. Amerika artık bölgede (BOP coğrafyası) sorumluluk almak istemiyor. Türkiye gibi ülkelerin sorumluluk almasını bekliyoruz. Sorumluluk alacaksınız veya kaos içinde yaşayacaksınız…”

“…Avrupa’nın askeri gücü yok, bir şey yapamaz…”

“…10 yılık büyümeniz, sizi satın alma gücü paritesinde dünyadaki 13’üncü ülke konumuna yükseltti. Bir sonraki aşamaya geçmek için bölgenizde sorumluluk almak zorundasınız. Hükümetiniz sınırlarınızın ötesine geçmek istemiyor ama sonsuza kadar sınırlarınızın arkasında kalamazsınız. Yavaş yavaş Suriye’ye doğru hareket etmeniz gerekiyor…”

 “…Askeri ihtiyaçlarınızı biz karşılarız…”

“…Rusya ve İran ile sorunlarınız var…”

“…ABD ve Türkiye birbirini tamamlayan çok iyi iki müttefik olabilir…”

 “…Erdoğan bizim başkanımıza Suriye’yi terk edin dediğinde biz orayı terk ettik…Amerika bölgeyi terk edince Türkiye önemli güç haline geldi…”

“…Sorumluluk alın…”

“…Kendinize güvenmelisiniz…”

“…Türkiye’ye gerçekten büyük hayranlık duyuyorum…”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir