Arguvandan

1998 Türkiye – Suriye Krizi

Abdullah Öcalan 1979 yılında Suriye’ye geçer.  Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Öcalan’ın İsrail karşıtlığı tavrını ve bazı arkadaşlarının Filistin saflarında savaşmış olmasını dikkate alarak sıkı ilişkiler kurar.

Öcalan, 1984 yılında PKK terör örgütünü kurar. Ancak, Abdullah Öcalan’ın Türkiye’de yaşama ve örgütsel faaliyette bulunma imkanı kalmadığından tekrar Suriye’ye gider.

Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Abdullah Öcalan’a yaşama ve örgütsel faaliyet bulunması için imkan sağlar.

PKK terör örgütü, Suriye’de aldığı eğitimle ülkemizde terör eylemleri yapar. Suriye 1984 yılından itibaren PKK üzerinden, ülkemize yönelik düşük yoğunluklu savaş yürütür. 

Türkiye dış  kaynaklı (Suriye) terörün engellenmesi için Şam yönetimi ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamaz.

Terör eylemleri, 1984 yılı ile 1998 yılları arasında Türkiye 100- 150 milyar dolar para harcamış, 5 300 civarında asker, polis şehit vermiş, 5 000 kadar sivil insan kaybına ve 16 000’e yakın yaralıya mal olmuştur. Bu ağır bedele rağmen dış destekli terörle mücadelede sonuç alınamamıştır.

30 Eylül 1998 Milli Güvenlik Kurulunda terörle kararlılıkla  mücadele edileceğine vurgu yapılır.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, 16 Eylül 1998 günü Hatay’da  Suriye Hükümetini işaret ederek bir uyarı konuşması yapar.

 (Orgeneral Atilla Ateş o gün Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki askerî birliği ziyaretinde şöyle demişti: “Türk devleti olarak komşularımızla iyi ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Bu iyi niyetimize rağmen bazı komşularımız, özellikle ismini açıkça söylüyorum, Suriye gibi komşular, iyi niyetimizi yanlış tefsir ediyorlar. Apo denen eşkıyayı destekleyerek Türkiye’yi terör belasına bulaştırdılar. Türkiye iyi ilişkiler konusunda gerekli çabayı gösterdi. Türkiye beklediği karşılığı alamazsa, her türlü tedbiri almaya hak kazanacaktır. Artık sabrımız kalmadı.”)

 1 Ekim 1998 tarihinde  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Meclis’in açılış konuşmasında bu konuya ilişkin olarak şöyle der. “…Suriye’ye karşı mukabelede bulunma hakkımızı saklı tuttuğumuzu, sabrımızın taşmak üzere olduğu…” ifade edilerek Suriye’ye yönelik askeri bir harekâtta bulunma mesajını verir.

Türkiye’nin, 5 Ekim 1998 günü Suriye ile  diplomatik ilişkileri keser ve Suriye sınırına askeri yığınak yapmaya başlar. İşin ciddiyetini kavrayan  Suriye, Mısır ve İran aracığıyla uzlaşma mesajları göndermeye başlar.

9 Ekim 1998 günü Abdullah Öcalan Suriye’den çıkartılır, PKK, kampları kapatılır.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek arabuluculuk görevi üslenir.  Arabuluculuk sonucunda hiç kimsenin burnu bile kanamadan sorun çözülür. Türkiye ile Suriye arasında Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in katkıları ile 20 Ekim 1998 tarihinde Adana Mutabakatı imzalanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir