Arguvandan

Kudüs Nasıl Başkent Oldu?

Kudüs Nasıl Başkent Oldu?

1947 yılına gelindiğinde Birleşmiş Milletler, Filistin topraklarında biri Yahudi diğeri Arap (Filistin) olmak üzere iki devletin kurulmasını kabul eder.

14 Mayıs 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Kararı gereği İsrail devleti kurulur.

Birleşmiş Milletlerin 29 Kasım 1947 tarihinde sadece 3 dakika süren oylama sonucunda 181 sayılı karar olarak kabul edilir. BM aldığı kararda toprakların taksimi öngörülmektedir.

Taksim Planı’na göre; Filistin’e Batı Celil, Akka, Asdod kentinden Refah kentine uzanan sahil şeridi, Batı Şeria ve Mısır sınırında bulunan sahra bölgesini içine alan  11.000 kilometre karelik bir toprak parçası verilmesi planlandı.

Yahudiler (İsrail) için ise 15 bin kilometrekarelik bir devletin kurulması planlanıyordu. Bu devletin sınırları ise, Hayfa sahilinden Tel Aviv’e, Doğu Celil, Negev, Eilat Taberiye gölünü içine alıyordu.

Kudüs Beytüllahim ve civarındaki beldelerin de uluslararası vesayet altında kalması hedefleniyordu.

İsrail, Arap – İsrail savaşında Filistin topraklarının dörtte üçünü işgal etti. Filistinliler göçmen hayatı yaşamaya başladılar.

İsrail, kuruluşundan itibaren yoğun olarak arap devletlerinin tepkisine neden oldu. Arap devletleri, İsrail devletini tanımayacakları konusunda bir çok karar aldılar. 1967 Ağustos sonunda yapılan Hartum zirvesinde Arap liderlerin kendilerini küçük düşüren İsrail ile anlaşmaya hiç niyeti yoktu. “Müzakere yok, tanıma yok, barış yok” derler.

İsrail, kendisine karşı oluşturulan cepheyi teker teker çözme, dağıtma politikası başlattı.  İlk çözülmeyi Arap Birliğinin lideri konumunda bulunan Mısır’la 1978 yılında Camp David Sözleşmesini imzalayarak saf dışı bıraktı. 1978 yılında İran-Irak savaşının başlamasıyla Irak yönünü İran’a çevirdi. Daha sonra Irak’ın 1991 yılında Körfez savaşı ve 2002 yılında Irak’ın işgal edilmesi ile tamamen saf dışı bırakıldı. 2010 tarihinde Libya iç savaş ile saf dışı bırakıldı. 2011 yılında Suriye’de iç savaş çıkartılarak saf dışı edildi.

İsrail, kendisine muhalif bloku dağıtarak sınırlarını güvene alır. ABD Başkanı Trump ile  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Beyaz Saray’da Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olduğunu içeren “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırılan belgeyi 28 Ocak 2020 tarihinde imzaladılar.

Her ne kadar bir çok devlet  “Yüzyılın Anlaşması’nı” tanımadıklarını ilan etselerde,  fillilen Kudüs İsrail’in başkenti olduğuna dair planı uygulamaya konur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir