Arguvandan

Eşref Bitlis

Eşref Bitlis, 1933 yılında Malatya’da doğmuştur.

1952 yılında Kara Harp Okulu’ndan teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1954 yılında ise Polatlı Topçu Okulu’nundan mezun oldu. 1966 yılında  Kara Harp Akademisi’ni tamamladı. Almanya’da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. 1973’de Alman Harp Akademisi’ni tamamladı.

Bir yıl Kara Harp Akademisi’nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı esnasında Eşref Bitlis Albay rütbesi ile Kıbrıs Türk Alayı komutanlığına atandı. 1978’de tuğgeneral oldu.  1982 Tümen Komutanı oldu. 1986 yılında korgeneral rütbesine yükseltildi. 1988 yılında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990 yılında orgeneral oldu. Eşref Bitlis 20 Ağustos 1990 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı  görevine  atandı.

Geleceğin Genelkurmay Başkanı olarak görülen Eşref Bitlis, ABD’de değil Almanya’da eğitim almış ve ayrı bir ekoldendi.  Özellikle “Kürt meselesi’nde ‘Bölgesel çözüm” peşindeydi. Eşref Bitlis, ABD ve NATO’nun  Güneydoğu’da uyguladığı şiddet ve göç politikasından da rahatsızdı. Eşref Bitlis, Bölge halkını kazanacak, Irak yönetimi, Barzaniler ve Türkiye ortak hareket ederek dış destekli PKK, bölgeden çıkarılacak.  Ortadoğu, Türkiye,Irak ve Suriye birlikte terörden ayıklanacaktı. Eşref Bitlis, Jandarma Genel Komutanı iken; bölgede konuşlanmış bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin PKK’ya destek verdiğini tespit etmişti. Çekiç Güç’ün, Türkiye’den ayrılması gerektiğini açıklıyordu. ABD‘nin Kuzey Irak’da oluşturmak istediği Kürt Devleti’nin Türkiye’nin zararına olduğunu söylüyordu. Eşref Bitlis bu düşünceleri ile ABD ve NATO’nun hedefindeydi.

Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993 tarihinde Ankara‘da Güvercinlik Havaalanı’ndan Diyarbakır‘a gitmek üzere havalanan Uçağına yapılan suikastla katledilmiştir. Yapılan açıklamalarda uçağın buzlanmadan düştüğü belirtildi, ancak kaza sonuç raporu kimseyi tatmin etmedi. ABD’deki uçağı üreten firma, “Uçaklarımız sağlamdır. Eksi 60 derecede bile uçar. Kaldı ki uçağın buzlanmaya karşı sistemi var ve anında devreye girer.” Diye uçağın buzlanmadan düştüğü iddiasını kabul etmedi. 17 Şubat 1993 tarihinde kalkıştan 5 dakika sonra Ankara Yenimahalle Postanesi’nin yakınlarına düşen Beechcraft B200 King Air tipi uçakta Orgeneral Bitlis ile beraberindeki emir subayı Albay Fahir Işık, uçağı kullanan Binbaşı Fahir Eliyar, Yüzbaşı Tuğrul Sezginler ve teknisyen Astsubay Başçavuş Emin Öner şehit oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir