Arguvandan

Yapılacak Deprem Konutlarının Ayrıntıları  Şekillendi

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in ev sahipliğinde Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük ve Doğanyol Belediye Başkanı Hakan Bay’ın katılımıyla bir istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Elazığ depreminin ardından Malatya’da en fazla etkilenen Battalgazi, Pütürge ve Doğanyol ilçelerindeki son durum masaya yatırıldı. Battalgazi Belediyesi Toplantı Salonunda yapılan ve yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda, depremden zarar gören ilçelerdeki yapılan çalışmalar ve yapılacak olan yatırımlar ele alındı.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, hasarlı binalar hakkında şöyle dedi.

Battalgazi ilçesi olarak bin 860 tane ağır hasarlı binamız var.

Bin 680 orta hasarlı binamız var.

80 tane de yıkılmış ve acil yıkılması gereken binamız var.

Toplamda ağır ve orta hasarlı 3 bin 620 tane binamızı şuana kadar tespit ettik dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder,

 Battalgazi bölgemize 2 bin 350 konut yapılacak

500 civarında konutun Orduzu Gelincik tepesi bölgesine yapılacak.

350 konutumuzda köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerlerde yapılması planlanıyor dedi.

MİLLETVEKİLİ ÇALIK: “MALATYA’YA 5 BİNDEN FAZLA KONUT YAPILACAK”

Milletvekili Çalık, “ Bu vesile ile biraz evvel Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder, Battalgazi ilçesinde ağır hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı binalarımızın rakamlarını verdi. Bunların hemen hızlı bir şekilde temellerinin atılmasıyla başlayacak olan süreç nasip olursa 2020 yılı sonu itibariyle tamamlanmış olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak” dedi.

Milletvekili Çalık, “Doğanyol’da 250 tane yeni bir merkez oluşturuluyor. 2+1 ve 3+1 konutlarımız Doğanyol merkeze, aynı zamanda 200 tanede Tarım Köy Projesi kapsamında 2+1 çelik konstrüksiyon’lu yanında da ahırları olan evlerimiz Doğanyol’da inşa edilecek. Özellikle Tarım Köy projemiz ile 750 konutumuz mahallelerimizde özellikle uzakta kırsalda kalan mahallelerimiz de dahil olmak üzere Pütürge’de inşa edilecek.  Toplamda 208 tane konutumuz da ilçe merkezimizde 2+1 ve 3+1 olmak üzere inşa edilecek” dedi.

Milletvekili Çalık, Kale İlçemizde de sayın bakan yardımcımızla birlikte dün toplantılarımıza yaptık. 324 tane 2+1 ve 3+1 konutlarımız inşa edilecek. 350 tane de kırsal mahallelerimizde Tarım Köy Projesi ile evlerimiz yapılmış olacak. Sosyal konutlarımızı da dahil ettiğimizde 5 binden fazla evi deprem sonrası Malatya’mızda inşa etmiş olacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir