Arguvandan

Vali Baruş Pütürge ve Doğanyol İlçelerinde Deprem Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi

Vali Aydın Baruş, 24 Ocak 2020 günü Elazığ ilinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Tanrıdan rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyerek sözlerine başladı.

Vali Baruş, deprem bolgesinde yapılması gerekenleri yerinde tespit etmek, vatandaşların merak ettikleri soruları cevaplamak amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.

Vali Baruş sözlerine şöyle devam etti. “Devlet olarak amacımız vatandaşın her daim yanında olduğumuzu hissettirebilmek. Yalnız olmadığını ve geleceğe de güvenle bakabilmesini sağlamak. Bu nedenle deprem yaşandığı andan itibaren acil yapılması gerekenleri yapmaya ve gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. Çadır, hayvan çadırı, çadır içi donanımlar en kısa sürede ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Eğer hala eksiği olan, ihtiyacı olan vatandaşlar var ise muhtarlarımız en kısa sürede kaymakamlıklara bildirsin ve gereği hemen yapılsın.”

 “Depremin hemen ardından ivedilikle ilk tespitler yapıldı. Bunlar Ön Hasar Tespiti. Ardından Kesin Hasar Tespitine geçilecek. Büyük oranda her iki ilçemizde tamamlandı, bazı mahalle ve mezralar kaldı onlara da en kısa sürede gidilerek tespitler tamamlanacak. Tespitlerin tamamlanmasının ardından listeler muhtarlıklara duyurulacak. Eğer listelerde adınızı göremezseniz veya hasar tespitinin eksik olduğunu düşünen vatandaşlardan dilekçe alınıp farklı bir ekip tarafından 3. bir inceleme yapılacak. En son onların yapmış olduğu tespit artık kesin olarak kabul edilecek. Sonraki aşama ise Hak Sahipliği aşaması. Burasının depremden etkilenmesi sebebiyle devletin yapacağı konutlardan hak sahibi olması durumdur. AFAD incelemeleri devam ederken TOKİ konutları inşa etmeye devam edecek, hak sahibi olmaya hak kazananlar da bu konutlarda veya kırsal alanda yapılan konutlardan almaya hak kazanacak. Devletimizin vermiş olduğu 2 yıl ödemesiz uzun vadeli faizsiz kredi imkânı da var.

Hak sahibi olanlar il dışında olsa bile hak sahipliği düşmez. Deprem saati itibariyle tapu ve nüfus müdürlüklerinden bilgiler alındı. Eğer il içinde başka bir konutu yok ise hak sahipliğinden vatandaşlarımız yararlanacak. Tamahkâr olmaya hiç gerek yok çünkü ilimizde 7000 civarında bina ve ahır vs. var. Bütün bunları devlet inşa edecek. Bizim de devletimize yardımcı olmamız lazım. 

Doğanyol’da 324 adet konut yapılması, Pütürge’de ise 304 konut yapılması planlanıyor. Bu rakamlar değişebilir.

Doğanyol’da 244 yıkık bina, 420 bağımsız bölüm. 393 ağır hasarlı bina, 734 bağımsız bölüm. Acil yıkım kararı alınan 132 bina ve 232 bağımsız bölüm var.

Pütürge’de 51 yıkık bina, 89 bağımsız bölüm. 917 ağır hasarlı bina, 1799 bağımsız bölüm olduğu tespit edildi. Acil yıkım kararı alınan 28 bina ve 52 bağımsız bölüm var.

AFAD tarafından sizlere dağıtılacak broşürlerde vatandaşların merak ettiği pek çok sorunun cevapları mevcut. Bu broşürleri vatandaşlarımıza dağıtırsanız faydalı olacağı kanaatindeyim.”

Vali Aydın Baruş, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımların ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını “belirtti. Vali Baruş, Muhtarlardan beklentilerinin yiyecek, giyecek, barınma ve yakacak ihtiyacı olan hiçbir vatandaşımız kalmasın. dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir