Arguvandan

Depremde Kamu Binaları

24 Ocak 2020  günü akşam saatlerinde Elazığ ili Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde meydana gelen depremin Malatya’da etkisi büyük oldu. Hasar tespit çalışmaları sonucunda 29 okulun ağır hasarlı olduğu, binaların boşaltılarak öğrencilerin daha güvenli binalarda / okullarda eğitime devam etmesine karar verildi.

Boşaltılan  okulların büyük bölümü yakın zamanlarda inşaatı tamamlanarak eğitim ve öğretime açılan okullardır.

Bu okulların finansmanı, yoksul Anadolu halkının verdiği vergilerden karşılanmaktadır. Büyük ümitlerle yapılan okulların, çok kısa sürede kullanılamaz duruma gelmesi, okulların planlama ve inşaat aşamasında bir dizi eksikliklerin, hataların yapıldığı düşüncesini hatırlara getiriyor. 

Okul inşaatlarının yapılabilmesi için dalında uzman kişiler tarafında projesinin yapılması, uzman ve yetkili kişiler tarafından projenin onaylanması, inşaatın başlaması için  yüklenici firmaya veya kişilere ihale edilmesi gerekmetedir. İnşaat başladıktan sonra teknik ekipler tarafından mevzuata uygun denetlemelerin yapılması gerekmektedir. İnşaat tamamlandıktan sonra, inşaatın projeye uygun yapıldığına dair yetkili kişilerin verdiği raporlar sonucunda inşaatın kabulü yapılır. Bakanlık tarafından teslim alınan binalar eğitim öğretim hizmetine açılır.

Okul binalarının çok kısa sürede ağır hasar alması, inşaat aşamasında bir dizi hataların, eksikliklerin, dikkatsizliklerin yapıldığını göstermektedir.

Çok büyük yatırım gerektiren kamu binaların, bu kadar kısa sürede kullanımdan çıkması, ülke ekonomisi için büyük bir yük oluşturmaktadır. İnşaat aşamasında bilerek veya bilmeyerek yapılan hatalar can ve mal kaybına neden olmaktadır. Ekonomik sıkıntı içerisinde bulunan devletimizi, kamu binalarını, 10-20-30 yılda bir yenilemek zorunda kalması, ülke ekonomisini sıkıntıya sokuyor.

Devletin, ağır hasarlı kamu binalarının inaşaası sürecinde görevini ihmal eden, hataları ve eksiklikleri görmezden gelen, sorumlu kişiler hakkında gerekli incelemeyi yapması büyük önem arz etmektedir.

Devlet, inşaat süresince hatası olan kişilerden hesap sormadığı, müteahit yaptığı işten, mühendis attığı imzadan sorumlu olmadığı  sürece, yapılan ihmallikler, yanlışlıklar ve  hatalar devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir