Arguvandan

Erzincan Depreminin Hatırda Kalanları

27 Aralık 1939 günü saat 02.00’da Erzincan’da 7,9 büyüklüğündeki depremin hatırda kalanları.

  • Deprem gece saat 02,00’de gerçekleşmiştir.
  • Erzincan’da hava sıcaklığı -35’dereceye kadar düşmekteydi.
  • Deprem 7,9 büyüklüğünde gerçekleşmiştir.

Erzincan depreminde 116.720 bina yıkılmış. 28 Aralık sabahı Dahiliye Vekili B. Faik Öztrak ve Sıhhiye Vekili Dr. Hulusi Alataş’la birlikte Ankara’dan deprem bölgesine giden Köşe Yazarı Nüsret Safa Coşkun, Vekillerden aldığı bilgileri şöyle ifade etmiştir. “Memleketin şark bölgesiyle bu bölgeye yakınlaşan Orta Anadolu kısmından bazı vilayetlerimiz misli görülmemiş bir zelzele felaketiyle karşılaşmışlardır. Bunların içinden de en talihsizi Erzincan çıkmış. Şehrin tamamen yıkıldığı ve insanca zayiatın çok fazla olduğu anlaşılıyor.”

Bu depremde 32.968 kişi ölmüş ve onbinlerce hayvan telef olmuştur.

Dünyada büyüklüğü açısından 27. Sırada yer alan ve o yüzyılda yaşanmış en büyük sekizinci depremdir.

Depremden sonra Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. B. Fatin ile yapılan görüşmede, depremin yerin 49 km altından gerçekleştiğini ifade etmiştir.

28 Aralık 1939 günü Londra’dan gelen haberlere göre; Anadolu meydana gelen depremin  İsviçre ve İtalya’dan da hissedildiği konusunda bilgiler yer almaktadır.

Erzincan depreminde, adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs etmek, ölüme sebebiyet vermek, zorla ırza geçmek, hırsızlık, yaralama, gasp, zimmet, vazifeden men etmek, tahkir, soygun yapmak, vs. Suçlardan ceza alan mahkumlar kurtarma çalışmalarına katılmışlardır. Kurtarma çalışmaları tamamlandıktan sonra 241 mahkumdan hiç biri kaçmadan ceza evine teslim olmuşlardır. Kurtarma faaliyetlerine katılan 241  mahkumun cezalarının 4/5 oranında  26.04.1940 tarihinde 4494 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3804 sayılı kanunla af edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir