Arguvandan

Libya’da Petrol Paylaşılmadan Ateşkes Sağlanmaz

Libya’da Petrol Paylaşılmadan Ateşkes Sağlanmaz

Uluslararası Enerji Ajansı  dünyada 2018 yılı başında petrol rezervi 1 trilyon 726 milyar varile olduğunu açıklamıştır. Libya 48.363 milyar varille dünya petrol rezervinin %2.80’ine sahiptir. Yani dünyada en büyük petrol rezervine sahip 9 ülkesidir.

2011 yılında Libya devlet başkanı demokrat olmadığı ve insan haklarını ihlal ettiği için iktidardan indirildiği iddia ediliyordu. Ancak gerçek öyle değildi. Libya’da mevcut bulunan petrol rezervleri emperyalistlerin iştahını kabarttıkları için gerçek olmayan bahaneler ileri sürülerek Muammer Kaddafi iktidardan indirildi. Muammer Kaddafinin iktidardan indirilmesinin asıl nedeni petrol gelirlerinden emperyalist devletlere hisse vermemesidir.

Merkezi otoritenin kaybolması ile Libya’da emperyalist ülkeler cirit atmaya başladı. Emperyalistler ülke içerisinde çeşitli etnik yapıları destekleyerek iç çatışmalara sürüklediler, halkı bir birlerine düşman ettiler. Emperyalistler şimdi sözde ateşkesi sağlamaya çalışıyorlar ama gerçekçi değiller. 

Libya’da her emperyalist devlet bir grup işbirlikçi bulmuş, boyunlarına tasmalarını takmışlar, tasmaların iplerini ellerine almışlar istedikleri gibi kullanıyorlar. Libya’daki Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu güçlerinin lideri Halife Hafter ateşkes imzalamak için Moskovaya gitti. Moskova’da ateşkes anlaşmasını imzalayacağı sırada sahibi boynundaki tasmanın ipini çekerek imzalatmadı.

19 Ocak 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’de, 12 ülke lideri ve beş uluslararası kuruluş başkanının bir araya gelmesi ile başlayan zirve sonuç bildirgesi taraflarca imzalandı. Ancak Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu güçlerinin lideri Halife Hafter varılan anlaşmayı yine imzalamayarak kaçtı. Ateşkes anlaşmasını kabul etmemek Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu güçlerinin lideri Halife Hafter’i aşar.

Libya’da barışın ve ateşkesin sağlanması için  önce 48.363 milyar varil petrol rezervinin paylaşılmadan ateşkes sağlanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir