Arguvandan

Devlet Şirket Mantığı ile Yönetilirse

Devlet Şirket Mantığı ile Yönetilirse

Gün geçmiyorki her hangi bir ürüne zam gelmesin. Her hangi bir hizmete zam gelmesin

Yönetiçilerin mantığı şu aldığın malı maliyetinin üstünde satacaksın, verdiğin her hizmetten kar elde edeceksin. İşte bu tüccar mantığı, devlet yönetime tek tarafından bakmaktır. Her hizmetten, her işten kar amaclamaktır.

Devlet yıllık enflasyonu açıklıyor % 12, piyasaya harçlara,değerli kağıtlara %22.56 zam yapıyor. Bir yıldan devletin alacağı harç vergi ve değerli kağıtlarda % 10 enflasyonun üzerinde kar ediyor. Yine maaş ve ücretli çalışan memur, emeklilere yıllık yaptıkları zam oranı %4+4 veya %5+5  oranında zam yaparak memur, işçi ve emeklilerinin maaş artış oarnını açıklanan (gerçekleşen enflasyon açıklanan enflasyondan çok fazla) enflasyon oranının % 2-3 puan altında tutuyor.

Devlet hesabını yaşanan (gerçekleşen) enflasyona göre yapmıyor, beklenen enflasyonu dikkate alarak zam ve artış yapıyor. Gerçekleşen enflasyon ile beklenen enflasyon arasındaki fark işçi , memur ve emeklinin maaşına yansıtılmayarak gelir kaybına neden olunuyor.

Devlet çalışanına ve emeklisine %4+4 veya %5+5 zam yaparken, Devlet Demir Yolu yolcu taşıma ücretlerine % 300’lere varan zamlar yapabiliyor. Yine akaryakıt, enerji gibi çok önemli kalemlere %30’ların üzerinde zam yapabiliyor.

Ankara-Polatlı 220 TL’den 877 TL’ye yükseldi (Zam oranı yüzde 298).

Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya 480 TL’den bin 687’ye yükseldi (Zam oranı yüzde 251).

Polatlı-Eskişehir 352’den bin 260 TL’ye yükseldi (Zam oranı yüzde 257).

Ankara-İstanbul 2 bin 100’den 3 bin 847 TL’ye yükseldi (Zam oranı yüzde 83).

Devlet, sosyal devlet olma özelliğini unutmadan yönetilirse toplumun tüm kesimlerini dikkate alır, herkesin devlet imkanlarında eşit faydalanmasını sağlar.

Devlet şirket gibi yönetilirse, vatandaşı müşteri olarak görür, yöneticileride şirketin sahibi ya da yöneticisi olarak görürse her yapılan hizmetten kar amaçlanır ve vatandaş zamların altında inim inim inler.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir