Arguvandan

Toprak Vatan Olur

Toprak Vatan Olur

Doğada 1 santimetre toprak katmanının elde edebilebilmesi için 300-400 yıla ihtiyaç duyulmaktadır. On binlerce yıllık insanlık tarihinin birikimlerinin günümüze aktarıldığı bir varlıktır.

Bizim birikimlerimize göre topraktan kolay kolay vazgeçilmez.

Ne pahasına olursa olsun asla elden çıkarılmaması gerekir. Toprağın elde tutulması için binlerce sebep olabilir. Elden çıkarılmak zorunda kalınırsa satılabilir, kiralanabilir. Ancak Anadolu kültüründe toprak satmanın, kiralamanın, icara  vermenin yerleşmiş yazılı olmayan kurallar dikkate alınmalı. 

Bu kuralların başında gelenler şöyle sıralanabilir.

Toprağı satan kişi kardeşine, akrabasına, sınırdaşına, köylüsüne satış teklifi yapar.  Anadolu’da mevcut yerleşim birimi dışındakilere toprak satarak yerleşim biriminin demografik yapısını bozmak istemezler.

İnsanlar zorunlu hallerde toprağı aynı köyde, ilçede, ilde satış yapamazsa farklı il ve ilçelerde yaşayan insanlara da bağırlarına taş basarak satabilirler.

Toprak, yabancılara yani yabancı devlet özel ve tüzel kişilere, şirketlere toprak satışı hiçde hoş karşılanmaz. Yabancı devlet kimliği taşıyan kişi ve kişilere toprak satışı söz konusu olduğunda; toprak, toprak olmaktan çıkar VATAN olur. Çünkü bahsi geçen topraklar yabancı istilalarına karşı korunmak için kan dökülmüştür, kanla yoğrulmuştur.   O toprağın içinde kan vardır, tarih vardır, kültür vardır. Yabancıya satılan her karış toprak şehitlerimizin kanı ve atalarımızın kemikleri ile birlikte satılır.

İşte bunun için toprak satılır ancak Vatan satılmaz, yani T.C. kimliği taşımayan hiç kimseye, hiç bir ad altında toprağın zerresi satılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir