Arguvandan

 Rahşan Ecevit Hayatını Kaybetti

 Rahşan Ecevit

Rahşan Ecevit,  1924 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Ailesi aslen Selanik’ten Giresun’un Şebinkarahisar ilçesine yerleşen  Namık Zeki Aral ve Zahide Aral’dır.

Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunu olan Rahşan Ecevit, çok iyi derecede İngilizce de bilmekteydi.

Rahşan Ecevit, 1946 yılında  Bülent Ecevit ile evlendi.

Rahşan Ecevit; ressam ve  yazar kimliği ile tanındı. Eşi Bülent Ecevit’in CHP genel başkanı olması ile birlikte siyasetle yakından ilgilendi, ancak ön plana çıkmadı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonucunda eşinin siyasi yasaklı olması nedeniyle siyasete aktif olarak girdi.

14 Kasım 1985’te Demokratik Sol Partiyi kurdu ve kurucu genel başkanı oldu. Bülent Ecevit’in siyasi yasağının kalkması ile birlikte,  DSP genel başkanlığını görevini eşi  Bülent Ecevit’e bıraktı.

Türk siyaseine büyük katkı sundu. Kurucusu olduğu DSP’den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etti.

23 Kasım 2009 Tarihinde Hulki Cevizoğlu genel başkanlığında kurulan Demokratik Sol Halk Partisi’ne katıldı.   17 Ocak 2010 tarihinde,  Demokratik Sol Halk Partisi’nin   2. Genel Başkanlığına seçildi. 22 Mayıs 2010 tarihine kadar genel başkanlık görevini sürdürdü.

Rahşan Ecavit 17 Ocak 2020 günü 97 yaşında GATA’da hayatını kaybetti. Rahşan Ecevit’e Tanrı’dan rahmet, sevenlerine ve Türk siyasetine başsağlığı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir