Arguvandan

Seçmen Affetmez

Seçmen Affetmez

Seçimlerde halk sandığa giderken aday listelerinde yer alan kişileri, oy kullanacakları partilerin  proğram ve ideolojilerini  birlikte değerlendirerek oy kullanırlar. Seçim sonunda alınan oylar ne yalnız adayın aldığı oy, ne de yalnız partinin aldığı oy’dur.

Seçmen, oy’unu kullanırken bazen adayı dikkate alır, adaya oy verir. Bazende parti ve ideolojisini dikkate alarak partiye oy kullanır.

Aday için oy kullanan seçmenler, aday nereye giderse birlikte hareket ederler. Aday transfer olursa seçmende birlikte transfer olurlar.

Parti ve parti ideolojisini dikkate alan seçmenler ise, partilerine bağlı kalır, seçtiği aday transfer olursa o seçilen kişiyi Seçmen Affetmez, cezalandırmadan çekinmez.

Seçilen kişi trasfer aşamasında büyük ilgi ve alaka görerek doğru iş yatığını düşünür.  Süreç içerisinde seçmenin seçilen kişiyi ve transfer olduğu partiyi cezalandırdığını anlayınca pişman olur fakat geri dönüşü mümkün olmaz.

Siyasal tarihimizde, seçilen milletvekili, senatör ve belediye başkanlarının trasferlerine rastlamak mümkün ancak transfer sonunda orta ve uzun vadede kaybeden trasfer olanla, trasfer edenleri seçmen daima cezalandırdığını görüyoruz.

Örnek vermek gerekirse, 1965 Genel seçimlerinde CHP listelerinden seçime girerek milletvekili ve senatör seçilen 47 kişi partisinden istifa ederek Turhan Feyzioğlu başkanlığında Güven Partisini kurarlar. CHP’den istifa eden 47 milletvekili ve senatör halkı aldatmıştı.

Seçmen, milletvekili ve senatörlerin istifa ettiğinde aldatıldığını anladı ve hesap sorabilmek için bir sonraki seçimi bekledi.

Seçmen milletvekili ve senatör trasferlerini onaylamadığını 1969 saçimlerinde gösterdi. Meclis ve senatoda 47 sandalye ile temsil edilen Güven partisi ancak ki 15 sandalye kazanabildi, seçmen tarafından cezalandırıldı.

1972’de Kemal Satır önderliğinde CHP’den 58 Milletvekili ve senatör ayrılarak Cumhuriyetçi Partiyi kurdular. Daha sonra Güven Partisi ile Cumhuriyetçi parti birleşerek Cumhuriyetçi Güven Partisi adını aldılar. Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP) 1973 seçimlerinde seçmeni aldatmanın faturasını ağır ödedi, iki partinin birleşmesine rağmen sadece 13 sandalye kazanabildi. 1977 seçimlerinde ise Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP) sadece 3 sandalye kazanabildi.

Seçmen Affetmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir