Arguvandan

Belediye Başkanlarının Parti Değiştirmesi Hukuki Olabilir, Ancak Ahlaki Değil

Belediye Başkanlarının Parti Değiştirmesi Hukuki Olabilir, Ancak Ahlaki Değil

31 Mart 2019’da yapılan Yerel Seçimlerde, yerel yönetimlerde belediye başkanlıklarına, belediye meclis üyeliklerine yapılan seçimler sonuçlandı. Kıran kırana bir seçim yaşandı.

Seçmen yerel yönetimlerde hangi partinin, hangi ideolojinin beldeyi, ilçeyi, il’i yöneteceğine kararını verdi.

Seçmen başkan adayına şu mesajı verdi “sen şu parti adayı olduğun için seni seçiyorum, dönem sonuna kadar beni burada temsil edeceksin” dedi. Seçilen bir belediye başkanının seçmenin onayını almadan partiden istifa etmesi, parti değiştirmesi, seçmenin iradesine saygısızlık olur. Seçilen bir kişinin seçmenden onay alması sadece seçimden seçime olur. 

Hiç bir seçmen oy verdiği bir kişiyi kendi bilgisi dışında parti değiştirmesini kabul edemez. Seçmen kendisinin oyunu alarak daha sonra başka partiye geçmesini, aldatılmasını makul karşılaması beklenmemeli. Hiç bir gerekçe seçilen bir kişinin parti değiştirmesini haklı göstermeye yeterli gerekçe olamaz. Seçim sonuçlandıktan / kazanıldıktan  sonra parti değiştirmek demokrasimize vurulan bir darbe olduğunu düşünüyorum.

Demokrasi sadece belli sürelerde oy kullanmakla olmaz, seçimden sonrada  verilen oyların saygınlığının korunması gerekmektedir. Bir seçilmiş kişinin istifa etmesi, parti değiştirmesi hukuki olarak mümkün olabilir, ancak ahlaki değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir