Arguvandan

Zübeyde Hanım

 Zübeyde Hanım

 Osmanlı İmparatorluğunun güçlü padişahlarından II.Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) İstanbul’u fethettikden sonra yönünü Avrupanın içlerine döner, 1460 ‘da Mora, 1462’de Eflak, 1463-1465 yıllarında Bosna Hersek, 1470’de Boğdan ve 1479’da Arnavutluk’u fetheder.

Fethedilen toprakların sahiplenilmesi, konrunması için Türk nüfusunun kaydırılmasına ihtiyaç duyulur. Bu kapsamda Anadolu’da Türk nüfusun yoğun olduğu bölgelerden nüfus kaydırılır.  İşte bu proje kapsamında Fatih Sultan Mehmet zamanında Orta Anadolu’dan (Karaman)  Arnavutluk sınırına yörük Türkmen’lerden insanlar devlet tarafından yerleştirilir. İşte bu bölgeye yerleştirilen Yörük Türkmen’lerden olan Sofuzade Sadullah (Feyzullah) Ağa ve ve eşi Ayşe Hanım dan  1857 yılında Langaza/ Selanik’te Zübeyde Hanım dünya’da gelir. Zübeyde Hanım aile içinde okuma yazmayı öğrendiği için Molla Hanım olarak anılır.

Zübeyde Hanım 1871 yılında Ali Rıza efendi ile evlendirilir. Zübeyde Hanım’ın Ali Rıza efendiden Fatma, Ömer, ve Ahmet adlarında üç çocukları olur. Bu üç çocukları küçük yaşta ölürler. 1881’de 4. Çocukları Mustafa ve 1885’de Makbule, daha sonra Naciye isimlerinde çocukları da olur.

Zübeyde Hanım ve Mustafa Kemal Atatürk

1888 yılında Ali Rıza Efendinin hayata gözlerini kapaması ile dul kalan Zübeyde hanım kardeşi Hüseyin Ağa’nın çifliğinde bir süre yaşamını sürdürür.

Zübeyde Hanım, ikinci evliliğini Raıp bey’le yapar. Bu evliliği 1912 yılına kadar sürer.

Osmanlı İmparatorluğunun Balkanları kaybetmesi üzerine, Zübeyde Hanım kızı Makbule ile birlikte İstanbul’a taşınınır.

Zübeyde Hanım, Oğlu Mustafa Kemal Atatürk’ü Milli Mücade çalışmalarında sürekli desteklemiştir. Zübeyde Hanım oğlu Mustafa Kemal Atatürk’e “Sen cepheye gidersin. Benim yüreğim bunu bilir. Senin için dua ediyorum bil! Ve de Mustafam, zaferi ele almadan dönme. Ben, seni beklemeyi bilirim…” demiştir.

 1922 yılında Ankara’ya taşınmış, hastalığı nedeniyle doktorların tavsiyesi üzerine İzmir’te taşınmış ve 14 Ocak 1923 günü İzmir’de vefat etmiştir.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a Tanrıdan rahmet diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir