Arguvandan

Halife Hafter ve Fayez el Sarraj

Halife Hafter ve Fayez el Sarraj

Libya Milli Meclisi 25 Kasım 1950’de toplanır. Milli Meclis 3 Aralık 1950’de Federe Libya devletinin kuruluşunu ve Şeyh İdris’nin krallığını ilan eder.

Libya’da zengin petrol yataklarının bulunması nedeniyle 1953-1959 yılları arasında 14 yabancı petrol şirketine ruhsat verilir.

Libya’da gelir dağılımının huzursuzluk yaratması üzerine kral Şeyh İdris 2 Eylül 1964’de Libya’da taşra meclislerini feshederek üniter krallığı ilan eder.

1962-1964-1967 yıllarındaki Baasçı işçi eylemleri Şeyh İdris’in otoritesini zayıflatır.

1 Eylül 1969’da içinde Muammer Kaddafi ve Halife Hafter’in de bulunduğu Hür Subaylar darbe yaparak Şeyh İdris’i iktidardan indirir.

Ülke yönetimini Devrim Komite Konseyi Başkanı Muammer kaddafi üslenir.

Muammer Kaddafi, çok güvendiği arkadaşı Hafter’e Albay rütbesi vererek Genel kurmay Başkanlığına atar. 

Muammer Kaddafi, 1986’da Libya – Çad savaşında Libya ordusu komutanı olarak Hafter’i görevlendirir. Fransa’nın desteği ile Çad güçleri, Libya’yı yenilgiye uğratır. Çad’da savaşan Libya ordusu komutanı Hafter 300 askeri ile birlikte esir düşer. Kaddafi, Hafter’in esir düşmesi nedeniyle   ihanetle suçlar ve yargılanır. Hafter yıllarca hapis yatar ve daha sonra ABD’ye sürgüne gönderilir. Sürgünde CIA ile işbirliği yaparak Kaddafi yönetimi aleyhinde çalışmalara başlar.

Hafter, Muammer Kaddafi’nin iktidardan indirilmesi ile birlikte 2011’de Libya’ya dönerek muhalif ordulara komuta ediyor. Libya’nın doğu kesimlerini, Tobruk merkezli General Halife Hafter’e bağlı gruplar kontrol ediyor.

Libya’nın güney kesimlerinin kontrolü de yerel aşiretlerin elinde.

Kral İdris Sunusi’nin çeşitli zamanlarda ekonomi ve eğitim bakanı Mustafa El Sarraj’ın 1960 doğumlu oğlu Fayez el Sarraj Trablus El Fetih Üniversitesi’nde okuyarak mimar olur.

Fayez el Sarraj, NATO’nun Libya’yı işgal ettikten sonra İtalyan savaş gemilerinin korumasında Libya’ya döner, İtalya tarafından desteklenen  Rada milisleri tarafından 30 Mart 2016’da koruma altına alınır. Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetini kurar. Libya’nın Trablus ve Sirte gibi ülkenin batısındaki şehirleri BM ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti kontrol ediyor.

Halife Hafter ve Fayez el Sarraj geçmişte Libya devlet başkanı Muammer Kaddafi’ye düşmanlığı gözlemlenmekte.

Halife Hafter ve Fayez el Şarraj’ın Libya’nı kurtuluşu ve yeniden inşası ile bir dertlerinin olmadığı, Muammer Kaddafi’nin iktidardan indirilmesi ile boşalan koltuğu dış güçlerin desteği ile kapma mücadelesi içindeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir