Arguvandan

Tartışma Programı mı, Mahalle Kahvehanesi mi?

Tartışma programı mı, mahalle kahvehanesi mi?

Siyasi figürler son yıllarda halk karşısında tartışma cesaretini gösteremedikleri için taşeron konuşmacılar kullanmayı tercih ediyorlar. Hemen her konuda yetişmiş konuşmacılar tartışmalarda halka bir şey anlatmak istemedikleri zaman da programlarını sabote etmeye başlıyorlar. İyi niyetli yapılan bu programlarda konuşmacılara sataşarak halkın kafasını bulandırmaya, anlatılmak istenen konuların arasına girerek anlamsızlaştırmak konusunda ciddi çaba sarf ediyorlar. Tartışma programlarını, mahalle kahvehanesine dönüştürüyorlar.

Söz gelimi taşaronlar (konuşmacılar) tıp, enerji, şehircilik, deprem, askeri, savunma, terör, siyaset vs. her konuda görüş açıklayabiliyorlar. Sanki dünyada kendilerinden başka konuşmasını bilen mesleği konusunda uzmanlaşan kimse yokmuş gibi her konuda konuşma hakkını kendilerinde buluyorlar. Bir insanın her konuda uzmanlaşmasının mümkün olmadığı düşünülürse yarım yamalak bilgi sahibi olan insanların halkın kafasını ne derece bulandıracağını tahmin edebilirsiniz.

Atasözlerinin toplumun gelişmesinde çok önemli yeri olduğu bir gerçektir. Bu konuda şöyle bir atasözümüz vardır. “Yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden eder

Tartışmaya katılanlar yaptıkları konuşmalarda birebir siyasi partilerin ideolojilerini savundukları halde, yanlış söylemleri hiç bir siyasi partiyi bağlamamaktadır. Siyasi partiler, konuşmalardan kendilerine faydalı olanları alır, faydalı görmediklerini de bizim düşüncemiz değil deyip bir kenara bırakmaktadır.

Bu tür programlar halkı aydınlatmak için yapıldığı düşünülsede bilimden, bilimsellikten uzaklaşıldığı için halkta daha fazla kafa karışıklığı yaratmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir