Arguvandan

Devrim Muhafızları ve ABD

Devrim Muhafızları ve ABD

Devrimi gerçekleştirenler ideolojik yaşamlarını sürdürebilmek için önceki siyasi sistemin ordusuna güvenemez ve kendi silahlı gücünü oluştururlar. Devrimi koruma ihtiyacı, devrimci ordunun doğuşuna yol açar.  Bu çerçevede Fransız devriminde (1789)  Ulusal Muhafızlar’ın, Rus Devriminde (1789)  Kızıl Muhafızlar’ın ortaya çıkışı gibi, İran İslam  Devriminde de (1979)  Devrim Muhafızları ortaya çıkmıştır.  

Bir devrimin gerçekleşebilmesi için mevcut yönetim ordularının, milis güçlere yenilmesi gerekir.

Devrim Muhafızlarının eski rejim ordularını dengeleyecek güce erişmesi amaçlanır.  Böylelikle eski rejimin silahlı gücünün etkisi kırılır, yeni komutanlar atanarak ordunun devrimci rejimin kontrolü altına girmesi sağlanır.

Devrim Rehberi Ruhullah Humeyni’nin  onayı ile 1979’da  İran İslam Devrimini gerçekleştirmiş ve bu devrimi korumak içinde İran İslam Muhafız Ordusunu aynı yıl içinde kurulmuştur.

Devrim Muhafızları Ordusu 1980-1988 yılları arasında 8 yıl süren İran-Irak savaşında düzenli ordu haline gelmiştir. Devrim Muhafızlarının asıl görevleri rejimi korumak ve İran İslam Devrimini  Dünyaya ihraç etmektir. 2003’de ABD’nin Irak’ı işgali sırasında Irak’ta bulunan Şiileri ABD emperyalizmine karşı örgütlemiştir. 2010 Arap Baharı ile birlikte, ABD’nin Ortadoğuya saldırılarını İran sınırları dışında durdurmak için Suriye, Filistin, Lübnan, Yemen gibi bir çok ülkede ABD’ye karşı savaşları desteklemişlerdir.

İran dışında operasyonları yöneten İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis 3 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen süikastta öldürüldü.

General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi üzerine, milyonlarca İran halkı intikam yemini ederek ABD ile İran arasında gerginlik daha da arttı.

Irak Meclisi, 5 Ocak 2020 günü yaptığı toplantıda ABD askeri güçlerinin ülkeden çıkarılmasını isteyen yasa tasarısı kabul edildi.

General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi, ABD askeri varlığının Ortadoğudan çıkarılmasının zeminini hazırlar mı merak konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir