Arguvandan

Libya’ya Asker Göndermek Bir Zorunluluk Oldu

Libya’ya Asker Göndermek Bir Zorunluluk Oldu

11 Eylül 2001 tarihinde ABD’nin New York kentinde ikiz kulelere yapılan saldırıyı fırsata çevirmek isteyen ABD, Büyük Ortadoğu Projesini (BOP) hayata geçirmeye karar verdi.

BOP’u ilk defa dünya, 7 Ağustos 2003 tarihli Washington Post gazetesinde  ABD’nin güvenlikten sorumlu danışmanı olan Condoleezza Rice ” BOP ile Türkiye Dahil 22 Ülkenin Sınırları Değişecek “ diye dünyaya ilan ediyordu.

BOP projesi, 4 Temmuz 2003’te Süleymaniye’deki komandolarımızın başına çuval geçirilmesiyle başladı. Ülkemizde BOP, FETÖ ve kumpas davaları ile devam etti.

2004 Kıbrıs’ta Koffi Annan’ın sözde barış planı ve Avrupa Birliği, aldatmacası ile devam etti.

2010 yılında başlayan Arap Baharı ile hız kazanan BOP projesi ile Kuzey Afrikada bir çok devletin rejimleri veya devlet başkanları değişti.

Arap Baharı olayları 2010 yılının sonlarında Libya’ya sıçradı. İç çatşmaların başlaması ile Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin koltuğu sallanmaya başladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 17 Mart 2011 tarih ve  1973 sayılı kararına istinaden Libya’ya NATO’nun müdahalesi gerçkleşti.

Türkiye bir NATO üyesi olarak, NATO’nun Libya’ya müdahale kararını veto edebilseydi. NATO, Libya’ya askeri operasyon yapamayacak ve Muammer Kaddafi iktidarını sürdürebilecekti. Tarih boyu dostumuz olan Libya ve lideri, ülkemize olan dostluğu devam edebilecekti.

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin iktidardan indirilmesi ile Libya’da merkezi otorite yok oldu, Libya parçalanma sürecine girdi.

Ülkemiz son yıllarda Akdeniz’e komşu olan devletlerden Suriye, Lübnan, İsrali, Mısır, Yunanistan gibi bir çok devletlerle arasının açılması  sonucu  Akdeniz’e komşu devletlerde arasında  yalnızlığa girdi.

Bölgede, zorunluluklarını öteleyemez hale gelen Türkiye, sonunda kendisini harekete geçmek zorunda hissetti.

Türkiye ile Birleşmiş Milletlerin Libya’da resmen tanıdığı  Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti  arasında 27 Kasım 2019’da  deniz yetki alanlarının sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası imzalandı. 

Deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ile ilgili mutabakatın işlemesi için,  Ülkemiz Birleşmiş Milletlerin tanıdığı Libya Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH),  ile 27 Kasım’da  askeri ve güvenlik işbirliği anlaşması yapılır.

Libya ile yapılan mutabakatların yürürlükte kalması için Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümetinin yaşatılması bir zorunluluk haline gelir.

Türkiye’nin, Libya’ya asker göndermesi bu aşamalardan sonra artık bir keyfiyet değil zorunluluk oldu. Bu gerçeği gören TBMM, Libya Hükümeti’nin talebi üzerine  2 Ocak 2020’de Libya’ya asker gönderilmesi ile ilgili tezkereyi kabul etti.

Bu günden sonra Libya’ya asker göndermek bir zorunluluk oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir