Arguvandan

Libya, Muammer Kaddafi ve Sonrası

Libya, Muammer Kaddafi ve Sonrası

1959 yılında sınıf arkadaşları ile kurduğu örgüt, 1966’da Bağımsız Birlikçi Subaylar hareketi ismini alır. Ordu içinde örgütlenmesini sürdüren hareket, Kral İdris el-Sunusi’yi devirme hazırlıklarına başlar.

Kral İdris el Sunusi, Türkiye ziyaretinde iken 1 Eylül 1969 günü Muammer Kaddafi liderliğinde yönetime el koyar. Darbe sonrasında Devrim Komuta Konseyi Başkanlığını, Savunma ve İçişleri Bakanlıklarını  Muammer Kaddafi üslenir. Devrim Komuta Konseyi’nce albay rütbesi verilir.

Muammer Kaddafi yönetimi ABD ve batılı ülkelerce tanınır ve Arap dünyasının liderlerinden olan Mısır devlet başkanı Cemal Abdulnasırı örnek alır.

Muammer Kaddafi, ülkede bulunan ABD ve İngiliz askeri üslerini  kapatarak tüm silah ve cephanelere el koyar.

 Muammer Kaddafi 1972  yılında Devrim Komuta Konseyi Başkanlığı ve başkomutanlık görevinin dışındaki tüm görevlerden istifa eder.

1974 yılında Türkiyenin yapmış olduğu Kıbrıs Barış Harekatında  ABD ve İngiliz üslerinde el koyduğu silahları Türkiyenin talebi üzerine Türkiye’ye gönderir, ayrıca uygun fiyatla petrol yardımında bulunur.

ABD’ye karşı tavizsiz siyaset izlemesi nedeniyle ABD  ile ilişkileri gerilir. ABD başkanı Ronald Reagan, Kaddafiyi Batı ülkelerine terör ihraç etmekle suçlar ve ekonomik ambargo uygular.

ABD 6. Filosu Libya açıklarında gerçekleştirdiği tatbikatta Libya hava sahasını ihlal etmesi halinde yanıtsız kalmayacağını açıklar. ABD savaş uçakları, Sirte körfezi üzerinde 2  Libya uçağını düşürür. ABD, 1986 yılında Trablus, Bingazi kentlerinde Muammer Kaddafi’nin başkanlık sarayını bombalar 40 kişiden fazla insan ölür, Kaddafi yara almadan kurtulur.

Muammer Kaddafi, ABD emperyalizmine karşı dik duruşu ile dikkatleri üzerine çeker. Kaddafi, emperyalizmin hedefi olmaktan tedirgin olmaktan çok mutluluk duyar.

2011 yılında sözde Arap Baharı, gerçekte (Arapların ve Müslümanların bir birini boğazladığı) olaylar Libya’ya sıçrar.  

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 17 Mart 2011 tarih ve  1973 sayılı kararına istinaden 19 Mart 2011 tarihinde Libya’ya NATO’nun müdahalesi gerçekleşir.

Fransa, ilk hava saldırısını gerçekleştiren ülke oldu. Amerika’nın Akdeniz’de bulunan savaş gemileri ile İngiltere’nin savaş uçakları da Libya’yı bombalamaya başladılar.

NATO müdahale gücüne Türkiye 4 firkateyn, 1 denizaltı ve 1 yedek gemi ile harekata destek verir.

23 Ağustos 2011 günü Başkent Trablus’un düşmesi ve 20 Ekim 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin öldürülmesi ile Libya’da kaos başlar.

ABD, batı ve Birleşmiş Milletlerin katkıları ile Libya’da başlayan iç savaş sonunda Libya dış güçlerin, yabancı paralı askerlerin bilek güreşinin gerçekleştiği bir bölgeye dönüşür.

Günümüzde kardeş kanının akmasını önlemek için yabancı devletler, kendi görüşününe yakın örgütleri desteklemeye devam ediyorlar.

Libya’da meşru hükümeti deviren güçler, kendilerine yakın yeni bir meşru hükümet kurmak istemekteler. Eğer kendilerine yakın hükümet kuramayacaklarsa bu kos ortamını  daha fazla ne kadar sürdürebiliriz politikasını sürdürmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir