Arguvandan

Suriyeliler Ülkelerine Gönderilmeli

Suriyeliler Ülkelerine Gönderilmeli

Suriye Hükümeti  “Uzlaşma Kanunu” çıkartarak Suriye’de bulunan muhalifleri silahları ve aileleri ile birlikte  bir bölgede toplamak istedi. Suriyeli muhaliflerin yüzde 80-85 oranında İdlib’de toplamayı başardı.

Beşar Esad, ülkenin çeşitli yerlerinde dağınık olan muhalifleri artık kontrol edebileceği bir bölgede toplmış, büyük oranda kontrol altına almıştı. Beşar Esad için bu muhaliflerin / teröristlerin imha edilmesi kalmıştı. Esad artık muhalifleri yok etmek için zaman kolluyordu. Beşar Esad 2019’un sonuna doğru teröristlerin imhasının zamanını geldiğine inanarak, büyük oranda çembere alınan teröristlerin imhası için operasyon başlattı.

Beşar Esad, Rusya destekli İdlib’e başlattığı saldırı sonucu sivil halk Türkiye sınırına doğru göçe başladılar. İlk belirlemelere göre yüzbin dolayında İdlib’de yaşayan sivillerin Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Dört milyon civarında Suriyelinin sığındığı ülkemizi göçmenlere kırık milyar dolar harcama yaptığını yetkililerin açıklamalardan öğreniyoruz.

Ülkemizin daha fazla Suriyeli göçmenleri misafir edebilecek gücü kalmadığı uygulanan ekonomik politikalardan anlaşılmaktadır.

Ülkemiz (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) EYT’lilerin taleplerini karşılayamıyor, asgari ücretlilerin maaşları açlık sınırının altında tespit edilmeye çalışılıyor. Emeklilere yıllık enflasyonun çok çok altında zam yapılmaya çalışılmasından anlıyoruz. İşçi ve memur maaşlarına yapılan zamların, devlet harç ve cezalara yapılan artışların çok çok altında olmasında sıkıntıları anlamak mümkün.

Devletimiz nasıl ki BM’in tanıdığı  Libya’nın meşru yönetimi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ini UMH Başkanı Fayiz Serrac’ı tanıyor, muabakat imzalıyorsa, Suriye’de de BM’in meşru hükümet olarak tanıdığı Beşar Esad hükümetini tanımalı. Ülkemize  daha fazla Suriyeli göçmenleri akışını engellemek, güney sınırımızı güvende tutmak için, Beşar Esad hükümeti ile anlaşmalı ülkemizde bulunan dört milyondan fazla Suriyeli ülkelerine göndermeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir