Arguvandan

Kahvenin Yanında Neden Su İkram Edilir?

Kahvenin Yanında Neden Su İkram Edilir?

Halkımız geleneklerine sık sıkya bağlıdır. Geleneklerimizin, adetlerimizin oluşmasında bir gerekçe, bir neden mutlaka vardır. Biz Anadolu halkı olarak bu nedenleri bilmesekde geleneklerimize bağlı kalır, kuşaktan kuşağa taşırız.

Anadolu halkı misafir karşılama, ağırlama ve uğurlama konusunda çok titiz olup, kesinlikle hata yapmak istemez. Misafir karşıladığımızda, misafiri evimizin, büromuzun en temiz, en güzel bölümünde karşılar konuk ederiz. Hatta misafir için özel odalar yaparız. Misafire en değerli yiyecek ve içeceklerimizi sunmaktan zevk alırız.

Anadolu halkı misafiri evine, bürosuna buyur ettikten sonra, ilk ikram ettiği, kahve ve su olur. Uzun yıllar misafire kahve ve suyun neden ikram edildiği konusunda kafamda netleşmiş bir fikir yoktu. Ancak, Nezahat Göçmen’in bursaarena.com.tr adresinde yazdığı ” kahvenin yanında neden su ikram edilir” konulu yazısını okuyunca kadar.

Nezahat Göçmen’e Anadolu halkının bilinmeyen geleneklerini, adetlerini ortaya çıkaran çalışmasından dolayı teşekkür ediyorum. Nezahat Göçmen’in hoşgörüsüne sığınarak ” kahvenin yanında neden su ikram edilir” konulu yazısını okurlarımla paylaşıyorum.

Kahvenin yanında neden su ikram edilir?

NEZAHAT GÖÇMEN 17 Mart 2019, 00:46

Ne zaman içip içmeyeceğimizi kimseye sormayacağımız kahvenin yanında su ikramı ile ilgili birçok görüş bulunuyor. Osmanlı zamanından günümüze ulaşan bir uygulama, bir çeşit gelenek. Bu adetleri değerli kılan unsur, yüzyıllar boyunca benimsenip günümüze kadar aktarılmasıdır, kültürümüzün bir parçası olmasıdır.

40 yıllık hatırı olan bir fincan Türk kahvesinin sunumunda su olmazsa olmaz. Gelenek önce içilmesini işaret etse de ilgili birkaç neden var. Bunlardan bir tanesi Osmanlı’ya dayanıyor. Osmanlı döneminde padişahların yemeklerinin zehirli olup olmadığını kontrol eden çeşnicibaşları vardı. Ancak çeşnicibaşları kahvenin tadına bakamıyordu, çünkü tek kişilik demir cezvede kaynıyordu Türk kahvesi. Hal böyle olunca güvenlik zafiyetine takılmamak için bir yöntem geliştirildi; padişah kahveyi içmeden önce kahveye parmağını batırıp kahvenin yanına gelen suya sokardı. Kahvenin su içindeki dağılımına göre zehirli olup olmadığı anlaşılırdı. O günden bugünlere kadar kahvenin yanında su ikram edilmesi de süregeldi.

İkinci neden ise; Osmanlı’da eve gelen misafire “Aç mısın?” diye sormak ayıp sayıldığından hemen bir kahve pişirilir, yanında su ile ikram edilirmiş. Misafir açsa suya uzanır, sudan içermiş. O zaman derhal sofra kurulur, yemek çıkarılırmış. Toksa keyifle kahvesini içermiş.

Bir diğer görüşe göre, ağızda kalabilecek fazla telveyi temizlemek için verilir.

Ayrıca, kahvenin lezzetini arttırır.

Böbrekleri çalıştırır.

Susuzluğu giderir.

Tansiyonu ve şekeri dengeler…

Bunların hepsi Türk Kahvemiz içindir. Güzel bir gelenek. Yalnız da olsanız, odaya kokusu yayılmış bir kahvenin yanında, müzik eşlik ediyorsa, tatlı bir gülümseme ile kahveden bir yudum daha almak ruhunuzu dinlendirir.

Sevgiyle kalın…

Bursa Arena

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir