Arguvandan

Türkiye’nin Gururla Anılacak Diplomatı

Türkiye’nin Gururla Anılacak Diplomatı

Hacı Ahmet efendi Osmanlı saraylarında ışıklandırmada sorumluydu. Hacı Ahmet efendi sarayda yaşadığı için oğlu Ali Kemal iyi bir eğitim alarak sarayın gazetecisi olur.

Ali Kemal 1919’da maarif (eğitim) ve daha sonra Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) olur.

Ali Kemal, biri Türk, diğeri İngiliz olmak üzere iki evliydi. Ali Kemal’in İngiliz eşinden Osman Ali ve Türk eşinden Zeki Kuneralp isimlerinde iki oğlu olur.

Ali Kemal’in İngiliz eşinden olan Osman Ali, annesinin memleketi olan İngiltere’ye yerleşmiş bir ingiliz gibi yetişmiş, İngiltere’nin kültürünü almış, çıkarlarını savunmuştur.

Osman Ali’nin, Stanley Johnson isminde bir oğlu olur.  Stanley Johnson’ın 1965 yılında Boris Johnson isminde bir oğlu (Ali Kemal’ın torunu) olur. Boris Johnson  siyasete girer Henley milletvekili olur. Daha sonra  Londra Belediye Başkanı  olur. Boris Johnson İngiltere Dışişleri Bakanı ve   Muhafazakar Parti’nin  lideri seçilerek başbakan olur.

Ali Kemal’in, Türk eşinden olan Zeki Kuneralp, babasının öldürülmesinden sonra sınırdışı edilmiş, İsviçrede hukuk eğitimi görmüş, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün özel izini ile Türkiye’ye dönmüş, Dış İşleri Bakanlığında  diplomat olarak görev yapılmıştır.  Tam bir Türkiye Cumhuriyeti aşığı olarak yetişen Zeki Kuneralp,  1941 yılında Dışişleri Bakalnığında başladığı görevine 1978 yılında diplomat olarak emekliye ayrılır. Zeki Kuneralp, Türkiye’nin gururla anılacak diplomatları arasında yerini alır.

Aynı babanın farklı eşlerden olan iki evlatları yaşamları boyunca biri babasının ve anasının vatanına ölümüne kadar canla başla hizmet etmiş, diğeri ise babasının vatanına düşman olan emperyalist İngiltere devletinin en üst kademelerinde ingiltere’ye hizmete devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Türk vatandaşları bu iki insandan hangisi ile gurur duymalı?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve aşığı Zeki Kuneralp’lamı, yoksa Türkiye Cumhuriyeti kaşıtı emperyalist İngiltere’nin başbakanı Boris Johson’lamı?

Türk kimliğini taşıyan kim olursa olsun, Ülke dışında siyasal olarak bir başka devletin çıkarlarına hizmet ediyorsa, asimile olmuşsa ben bir Türk vatandaşı olarak o kişilerden gurur duymam söz konusu olamaz. Çünkü bu kişi o ülkede, o ülkenin çıkarlarını, o ülkenin vatandaşlarından daha fazla savunabileceğini kanıtladığı için o görevlere getirilmişlerdir. O kişi kendi öz benliğini kayıp etmiş, asimile olmuştur.

Malatya’lı Feray Demirci Clark’ın İşçi Partisi’nden İngiltere Parlamentosuna girmesinden dolayı gurur duymam söz konusu olamaz. Feray Demirci Clark’da asimile olmuştur. İngiltere’ye bir ingilizden daha iyi hizmet edebileceğini kanıtladığı seçilmiştir.  

Feray Demirci Clark’ın  doğduğu ve vatandaşı olduğu ülke ile bir bağlantısı kalmamıştır. Feray Demirci Clark, ülkesinin ve halkının tüm manevi ve kültürel değerlerinden kopmuştur. Benim manevi, tarihi, coğrafi ve kültürel değerlerimden kopanlarla ortak bir noktamız kalmadığı için o kişilerden gurur duymama  bir neden kalmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir