Arguvandan

Milli Görüş Nasıl Bölündü

Milli Görüş Nasıl Bölündü

19 Temmuz 1983 yılında Ahmet Tekdal başkanlığında Milli Gürüş’çülerin partisi olarak bilinen Refah Partisi kurulur.

Bir çok konuda faklı düşünselerde ulusal konularda, milli duruş sergileyen, ABD karşıtlığı ve tam bağımsızlık konusunda ittifak halinde bulunan, Milli Görüşçü kesim ile Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğünü savunan, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı anti emperyalist itifakını oluşturan blok ABD’yi rahatsız etmektedir.

ABD, Irak üzerinde yapmayı planladığı askeri operasyonlarada,  Türkiye topraklarının kullanılmasına kamuoyunda anti emperyalist blok yoğun direnişi gösterir.  Başbakan Bülent Ecevit Hükümeti, ABD’nin Irak’a karşı düzenleyeceği askeri operasyonlarda Türk topraklarının kullanılmasına müsaade etmez. ABD, istediklerini yaptırabilmek için Türkiye’de iktidarlar üzerinde siyasi ve ekonomik baskılar uygular.

ABD’nin kendisine karşı oluşan anti emperyalist bolku bölmek, parçalamak konusunda karalıdır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş 21 Mayıs 1997’de, iktidarda iken Refah Partisi hakkında, “Lâik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri” gerekçesiyle kapatılması talebi ile dava açtı. 

1995 Genel Seçimlerinde 6.012.450 oy alarak 142 Milletvekili kazanan  Refah Partisi, 8 ay süren dava sonunda, 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

Anayasa Mahkemesinde temelli kapatılması talebi ile dava açılan Refah Partisi kadroları partilerinin kapatılma ihtimalini göz önüne alarak 17 Aralık 1997’de, Millî Görüş çizgisinde  İsmail Alptekin başkanlığında Fazilet Partisi  kurulur.

Refah Partisi’nin 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra bağımsız kalan 150’ye yakın milletvekili Fazilet Partisi’ne geçer.

Fazilet Partisi 1999 Genel Seçimlerinde 4.805.384 oy ve 97 Milletvekili kazanır.

1999 yılında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı,  Fazilet Partisinin (Cumhuriyet ve Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu iddias ile)  temelli kapatılması talebi ile Anayasa Mahkemesine   açtığı davayı 22 Haziran 2001 günü sonuçlandırarak, Fazilet Partisi’nin temelli kapatılmasına karar verdi.

Milli Görüş siyasetini savunan vatandaşlar yeni bir siyasi parti çatısı altında birleşmek için çalışmalar yaparlar. Ancak Refah Partisinin tabanı bu defa tek parti altında birleşmeleri  mümkün olmaz. Milli Görüşçüler, yenilikçiler ve gelenekçiler olarak iki gruba ayrılırlar.

Fazilet Partisinin kapatılması ile bağımsız kalan,  gelenekçi, antiemperyalist düşünceleri ile bilinen 48 milletvekilinin katılımı ile 20 Temmuz 2001 günü Recai Kutan Başkanlığında Saadet Partisini kurarlar.

Fazilet Partisinin kapatılması ile Avrupa Birliği ile sıcak ilişkilerin kurulması ve ülkenin batıya yaklaşmasını savunanların öne çıktığı yenilikçiler olarak adlandırılan 51 milletvekilinin katılımı ile, 14 Ağustos 2001 günü Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurarlar.

Artık siyaset sahnesinde  2001 yılından itibaren Milli Görüşçülerin Saadet Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi adı altında iki partileri olur.

Milli Görüşçüler antiemperyalist (ABD karşıtı) ve ABD ve Batı yanlısı olarak ikiye bölünmüş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir