Arguvandan

Ahmet Davutoğlu’nun Kuracağı Parti ve Aleviler

22 Mayıs 2016 günü Başbakanlık görevinden istifa eden / ettirilen Ahmet Davutoğlu’nun AKP’den yolları ayrılır. Başbakanlık görevini bıraktıktan sonra sesizce parti kurma çalışmasına başlayan Davutoğlu 2019’un son günlerinde kuracağı partinin tüzel kişiliğe kavuşacağını basına yaptığı açıklamalardan öğreniyoruz.

Ahmet Davutoğlu’nu yeni kuracağı partide her etnik yapıdan kişilerin yer alacağı, geniş bir temsil sağlamaya çalıştığını öğreniyoruz.

Kurulması düşünülen partide eski YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan, gayri müslimler, Kürt kökenli vatandaşlarımızla  birlikte Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’inde kurucular kurulunda yer alacağı konuşuluyor.

Ahmet Davutoğlu, kuracağı yeni partiyi ideolojik temele oturtmayı değil de, etnik temele oturtmakla ülkede başarı sağlamayı, ülkemizin sorunlarına çözüm bulacağını düşündüğü anlaşılıyor.

İdeolojiden mahrum siyasi partinin  altını etnik kişilerlerle doldurması bir ortaçağ düşüncesidir.

Diğer etnik yapıları bilemem ama, Alevi kültürü almış seçmen kitlesini partisine çekmesi mümkün değil.

Aleviler, üzerinde yapılan bu tür çalışmalar 12 Eylül askeri darbesi sonunda (16 Mayıs 1983) kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) de denemiştir. MDP’nin kurucular listesinde CEM Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ile  Alevilerin oylarının alınabileceği düşünülmüştü.

Aleviler, sorgulamadan inanan, bilimsel olarak ikna edilmeden bu CEM Vakfı Başkanı olsa da farklı bir dernek başkanı olsa da   iradesini kimseye dün teslim etmemiştir, bu gün de teslim etmez.

CEM vakfı başkanı İzzettin Doğan’ın MDP kurucular listesinde yer almış olduğu için, Aleviler MDP’ye oy vermiş değiller.  İzzettin Doğan’ın MDP listelerinde olmasından dolayı mutlaka MDP’ye  oy veren Aleviler de olmuştur. Ancak bu Aleviler ideolojisini, inancını,tarihini terk eden kendi şahsi çıkarları arkasında koşan kişilerdir. Bunlar Alevileri ve Alevi kültürünü temsil etmezler. Şahsi çıkarları için Alevi inancını ve felsefesini feda edenleri Aleviler toplumlarından dışlarlar. 

Ahmet Davutoğlunun kurmayı düşündüğü partide, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’in kurucular listesinde yer alması durumunda mutlaka Alevilerden de oy alacak,  ancak bu alacakları oy’lar sadece kişisel çıkarları arkasında koşan bir kaç yüz kişiden fazla olamaz.

Aleviler, Hz. Ali ve ehlibeyt’inin dışında kimseyi  inanç önderi olarak kabul etmez.

Aleviler, Mustafa Kemal Atatürk’ün dışında hiç kimseyi  değişmez lider olarak kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir