Arguvandan

Tarihi Rüzgar Gülleri değil, İnançlı ve Kararlı İnsanlar Yazar

Rüzgar gülü, rüzgarın esiş yönünü ve şiddetini ölçen basit bir araçtır.

Rüzgar gülü’nü,  çocuklar oyuncak olarak kullanır.

Rüzgar gülü’nü, yetişkinler küçük çaplı enerji üretmek için kullanır.

Rüzgar gülü’nü, sanayiciler rüzgardan enerji üretmek, para kazanmak  için kullaır.

Rüzgar gülü,  günümüzde, ticarette, siyasette, insanlar arasındaki sosyal ilişkilerde mecazi anlamda kullanabimektedirler. Rüzgar gülü, düşüncelerinde, tezlerinde kararlı duruş  gösteremeyen kişiler için kullanılır.

 Kararlı duruşları gösterebilen insanlar, tarihte ve toplum içerisinde güven duyulan, saygı ile anılan insanlar arasında üst sıralarda yerlerini alırlar.

İnandığı düşünceleri, hiç kimsenin etkisi altında kalmadan ifade edebilen kişilerle ilgili iki örnekle anlatmak istiyorum. 

Mustafa Kemal Atatürk 13 Kasım 1918 tarihinde  İstanbul’da itilaf devletlerinin donanmalarını görünce “Geldikleri gibi giderler” demiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün, bu kararlı duruşu Osmanlının küllerinden bir yeni “Türkiye Cumhuriyeti” yaratmıştır.

Yine kararlı duruş hakkında bir örnek daha vermek gerekirse 20 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin Kayseri’ye taşınması gündeme geldiğinde  Mustafa Kemal Atataürk kararlılığını şöyle ifade etmiştir.  “Asker Mustafa Kemal mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağını alır, bu şekilde Elmadağı’ na çıkar, orada tek kurşunum kalana kadar vatanı savunurum. Kurşunlarım bitince de bu aciz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunları ile yaralanır, temiz kanımı, mukaddes bayrağıma içire içire tek başıma can veririm” demiştir.

Günlük hayatta rüzgar gülü gibi hareket edenler değil, inandığın söyleyebilen, söylediğinin arkasında durabilenler saygı ile anılır.

Tarihi rüzgar gülleri değil, inançlı ve kararlı insanlar yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir