Arguvandan

Kıbrıs Barış Harekatı’na Nasıl Hazırlandık

17 Kasım 1967’de Başbakan Süleyman Demirel, Genel Kurmay Başkanı Cemal Tural, Kara Kuvvetleri Konutanı Refik Yımaz,Deniz Kuvvetleri Komutanı Necdet Üran ve Hava Kuvvetleri Komutanı  İrfan Tansel Başbakan Süleyman Demirel’in başkanlığında toplantıya katılırlar.

Başbakan Süleyman Demirel Kıbrıs’da durumun vahim olduğunu Bakalnlar Kurulu olarak müdahele kararı aldıklarını ifade ederek, TBMM’den onay aldıktan sonra müdahelenin icrası için TSK’ya tebliğ edeceğini açıklar.

Genel Kurmal Başkanı Org. Cemal Tural, ayağa kalkarak Sayın Başbakanım emriniz icra edilecektir der.

Toplantıda bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Refik Yılmaz, konuşmaya müdahil olur.”Harekat icra edilecek ama nasıl?” der.

Kara Kuvvetleri Komutanının bu itirazı üzeriner, Süleymen Demirel  toplantıyı bitirerek, harekatın icrasını Genel Kurmay Başkanlığında görüşmek istediğini açıklar ve toplantıya son verir.

Kısa süre sonra Genel Kurmay Başkanlığında, Başbakan Süleyman Demirel ve Milli Savunma Bakanı Ahmet Topaloğlu ve Kuvvet Komutanların katılımı ile bir toplantı düzenlenir.

Toplantıda TSK’nın müdahale için gerekli araç ve gereçler gözden geçirilir. Bakılırki, iki tane çıkartma gemisi var, nakliye uçağımız yok, sadece 150 tane paraşütümüz var. Altı tane helikopter, altı tane kargo uçağı var.Amfibi harekat yapmak mümkün değil. Süleyman Demirel, Genel Kurmay Başkanına sorar bu durumda nasıl harekat yapmayı düşünüyorsunuz der. Genel Kurmay Başkanı Sayın Başbakanım ticaret gemileri ile yapacağız der. Harekattan vazgeçilir bu sorunun diplomatik yollarla çözülmesi için Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’e talimat verir.

Başbakan Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı  İsmet İnönü ile bir görüşme yaparak düşüncelerini almak ister.

İsmet İnönü bu konunun çok önemli olduğunu, başarısızlık halinde Kıbrıs’ın kayıp edilebileceğini belirtir. Bir harekat yapılabilmesi için öncelikle Kıbrıs’lı Türklerin orayı vatan yapma kararında  olmaları gerekir. eğer toplumda bu kararlılık yoksa orayı muhafaza edemezsiniz  der.

Daha sonra Bakanlar Kurulu toplanır, toplantıda Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu’na şu talimatı verir. “100 adet çıkartma gemisi, 15 bin paraşüt,100 helikopter, 16 nakliye uçağı tedarik edilmesi” talimatını verir.

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın hazırlıkları 17 Kasım 1967 günü başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir