Arguvandan

Efsane Cuma İndirimlerine Dikkat

Ticaret Bakanlığı indirimli satışlarla ilğili 23 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.

Açıklamada dikkat çekilen noktalar başlıca şöyle sıralanmaktadır.

  • İndirimli satışlar başlamadan önce fiatların çok yüksek artırıldığı, daha sonra %70-80’lere varan indirimler yapılarak halk aldatılmaktadır denilmektedir.

Tüketicilerin  Nelere Dikkat Etmesi Gerekmektedir.

  • Mesafeli yöntemle gerçekleştirilecek alışverişlerde, alışveriş yapılması düşünülen internet sitesinde satıcının ticari unvanı, adresi, sabit telefonu, MERSİS numarası, ETBİS kaydı gibi bilgilerin olup olmadığı kontrol edilmeli.
  • Satıcı firmanın gerçek olup, olmadığı araştırılmalı.
  • Tüketiciler alacakları malların fiyatlarını ve özelliklerinin piyasa araştırması yapılarak gerçek indirim olup olmadığından emin oılunmalı.
  • Alışveriş yapılan internet sitesinin orijinal olup olmadığına dikkat edilmeli, taklit ve sahte internet sitesi olduğundan tereddüt ediliyorsa alış- veriş yapılmamalı.
  • Sosyal medyada reklamlarda görülen sitelerin gerçek site olup olmadığından emin olmadan alış veriş yapılmamalı.
  • İnternet üzerinden yapılacak alışveri ödeme işlemlerinde ödemenin “SSL sertifikalı” veya “3D güvenli” ödeme seçeneklleri ile ödeme yapılmalı.
  • Satıcıya ödeme yapılmadan önce ön bilgiler mutlaka dikkatlice okunmalı. Mesafeli sözleşmelerin ayrılmaz bir parçası olan ön bilgileri görmeden veya ayrıntılı okumadan ödeme yapılmaması gerekmektedir.

Tüketiciler firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tanzim edilmesi amacıyla değeri 8.480 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, değeri 8.480 TL ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurmalıdır.

Yanıltıcı indirim yapıldığını düşünen tüketiciler bu durumu, indirim öncesi ve sonrası fiyat görselleri ile birlikte, Bakanlığımıza bildirmesi halinde gerekli işlem yapılacaktır denmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir