Arguvandan

Emeklilere Yeni Dönem Banka Promosyonu Başlıyor

Bankalar kendilerinde maaşlarını alan tüm çalışanlara aralarında varılan protokol kapsamında  promasyon verilirken, bu hak emeklilere  verilmiyordu.

Ülkemizde yaklaşık 11,5 milyon emekli 15 yıl süre ile kamu ve özel bankalardan emekli aylıkları almakta olduğu halde, her çalışana promasyon verilirken emeklilere, verilmiyordu. Emeklilerin uzun uğraşlar sonucu emekli aylıklarını bankalardan alanlara promasyon ödemelerinin yapılacağı siyasi partilerin seçim bildirgelerine girmişti.

Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun uzun çalşımaları sonucu 01.02.2017 günü Ziraat Bankası emeklilere promasyon verilmesi için protokol imzalandı.

İmzalanan Protokol esaslarına göre promasyon dağıtımı  Kamu bankalarının 3 yıl için bin liranın altında emekli aylığı alanlara 300 lira, bin ila 2 bin arasında aylık alanlara 375 lira, 2 bin liranın üzerinde aylık alanlara ise 450 lirayı banka promosyonu vermeyi taahhüt ediyordu. Özel bankalarında daha yüksek promasyon vermeleri halinde protokol yapabileceklerini SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ifade ediyordu.

Yapılan Protokol gereği emeklilere ilk promasyon 01.04.2017 günü ödemeye başlandı. Kamu ve özel bankalar emeklileri kendi bankalarına çekebilmek için ekstradan promasyonlar düzenlediler.

Emeklilere verilen promasyonun süresi Mart 2020’de dolmakta olup, emeklilere ikinci kez promasyon ödemesi 01.04.2020 günü başlanacaktır.

Emeklilerimizin yeni dönemde en yüksek promasyondan faydalanabilmeleri için kamu veya özel bankalarla görüşmeler  yapmaları, 2020 yılı içerisinde Taahhütname, Sözleşme ve Formları doldurup imzalamları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir