Arguvandan

Mutabakat

Mutabakat, bir olayın, oluşumun tarafları arasında uyuşma, uzlaşma, fikir birliği sağlama, anlaşma demektir.

Bir konuda mutabakat olabilmesi için bir olay veya konu hakkında farklı düşüne bilen en az iki tarafın olması gerekmektedir.  Bir konu üzerinde tarafların farklı çıkar ve düşüncelerinin olması, bu düşünce ve çıkarlar konusunda yapılan görüşmelerde tarafların karşılıklı taviz vermeleri gerekmektedir.

Taraflar mutabık kaldıkları konulara bağlı kaldıkları sürece bir anlamı olur. Taraflardan biri imzaladığı mutabakata bağlı kalmadığı zaman o mutabakatın bir anlam ve önemi kalmaz.

Taraflardan biri mutabık kaldıkları konulara uymuyorsa,  mutabakat yürürlükten kalkmış demektir. Yürürlükten kalkmış olan mutabakat hükümlerine taraflardan biri hala uymaya devam ediyorsa, çark mutabakata uyan tarafın aleyhine işliyor demektir.

Tarafların mutabakattan beklentisi farklı zamanlarda olabilir. Taraflardan biri mutabakatın başında, diğeri sonunda istediğine kavuşabilecektir. Mutabakattan beklentisini elde eden taraf mutabakatı askıya alabilir.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatında ABD ile yaptı. ABD uzun yıllar yatırım yaptığı, 30-40 bin tır silahla donattığı PKK, YPG, PYD’ lı teröristleri yok olmaktan kurtararak gibi bir amacı vardı. ABD Barış Pınarı Harekatının mutabakatla durdurarak amacına  ulaştı ve mutabakatı askıya aldı.   

Mutabakattan beklentisini gerçekleştiremeyen tarafın anında mutabakatı askıya alarak mutabakattan önceki tavır, hareket ve eylemlerine dönmesi yararına olacaktır.

Bir mutabakatta tek taraflı uymayı düşünmek, açık açık çarkın aleyhine dönmesine rıza göstermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir