Arguvandan

Eski Malatya’lı Haceli

Haceli Eski Malatya’da yaşamış Malatya, Arapgir, Arguvan, Hekimhan ilçe ve köylerinde yaşayan her vatandaşın sevdiği bir insandı.

Deli olarak düşünülen Haceli, belki de hayatında hiç kimseye bir rahatsızlık vermemiştir. kendi halinde, Malatya dan Arguvan, Arapgir, Hekimhan yolu güzergahında, tren köprüsü ile Battalgazi arasında bulunan söğüt ağaçlarının gölgesinde yol kenarında beklerdi.

 

Haceli yaşamı boyunca siyah çizgili, kir belli etmeyen bir zıbın giyerdi. Elinde bir ekmek parçası, ağzından devamlı ağız suyu akardı..

Kelime dağarcığı çok dar, konuşturulmadıkça konuşmayan, deli demeye dilim varmayan biri insandı. İri yapılı az hareket eden, genelde ayakta dururdu. Bu güzergahından geçen herkes Haceli’yi görmeyi arzularlardı.  Tanıyan insanlar, Haceli’ye yardım ettiklerinde işlerinin yolunda gideceğine inanırlardı.

Bazı vatandaşların,  Haceli’nin Tanrı katında çok özel bir insan olduğunu düşünenler vardı.

Bazı insanlarımız rüyalarında  1974 Kıbrıs Barış Harekatında Haceli’nin Türk Ordusunun önünde harekata katıldığı gördüklerini anlatırlardı.

Fırat Nehri üzerinde yapılan Karakaya barajıında, su tutulmaya başlanması ile kırkgöz köprüsü 1985 yılında baraj sularının altında kalır. Arguvan, Hekimhan, Arapgir’de yol güzergahı değişir.

Arguvan, Hekimhan, Arapgir’de yaşayan insanlarımızın yol güzergahının değişmesi ile bir daha Haceli’yi görme, hayır duasını alma imkanını yoksun kalırlar..  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir